Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk stracił poparcie Prawa i Sprawiedliwości. Lokalni działacze partii nie są zadowoleni z dotychczasowej współpracy. Decyzja zapadła na posiedzeniu zarządu zamojskiego oddziału partii. Brali w niej udział także radni PiS zasiadający w radzie miasta. Andrzej Wnuk nie może używać znaku graficznego partii oraz powoływać się na jej poparcie w swoich wystąpieniach publicznych.
Jeden z ostatnich sporów między prezydentem Zamościa a radnymi dotyczył opłat parkingowych. Klub PiS nie zgodził się na ich zwiększenie. Ponadto uznał, że projekt uchwały przedstawiony przez Andrzeja Wnuka może mieć wady prawne. W związku z tym, radni Prawa i Sprawiedliwości nie brali udziału w głosowaniu nad tym projektem.
– Jeśli chodzi o opłaty parkingowe, to niewiele się zmieniło – mówił Andrzej Wnuk na antenie Radia Lublin. – Jeśli mówimy o abonamentach dla mieszkańców, to ta podwyżka nie była aż taka duża. Przewidywaliśmy, że ten, kto mieszka w strefie płatnego parkowania, zapłaci 24 złote rocznie. W Lublinie jest to 100 zł rocznie. Każdy, kto przyjedzie do strefy i ma roczny abonament zapłaci 500 zł. W Lublinie – 1600, więc ta różnica w przypadku Zamościa jest ponad trzykrotnie mniejsza. Jeśli chodzi o samo parkowanie, to otrzymaliśmy decyzję wojewody co do uchylenia dwóch punktów w tejże uchwale. Dotyczą one tego, kto dokładnie może korzystać z ulgowych abonamentów. Zawarliśmy w tych punktach m.in. uregulowanie, że z tych bardzo ulgowych abonamentów mogą korzystać osoby zameldowane w strefie płatnego parkowania. Takie rozwiązanie było w uchwale z 2012 roku. Powtórzyliśmy to w uchwale z 2017 roku. Prawnicy wojewody uznali, że jest to niezgodne z prawem. Naszym zdaniem jest zupełnie inaczej, zwłaszcza, że inne miasta – na przykład Lublin, który w styczniu również nowelizował swoją uchwałę parkingową – wprost w załączniku nr 4 do uchwały wskazują, że mieszkańcy zameldowani na pobyt stały i czasowy w strefie płatnego parkowania mają prawo do takiego ulgowego abonamentu.
Zapytany o to, czy na stanowisku prezydenta miasta nie potrzebuje już poparcia „dobrej zmiany”, Andrzej Wnuk odpowiedział, że zobowiązał się przede wszystkim wobec wyborców do realizacji swojego programu.
– Ten program jest w 90% zbieżny z tym, co w kampanii wyborczej prezentował PiS. I ja ten program realizuję – mówił prezydent Zamościa. – Buduję drogi, mieszkania, także mieszkania socjalne, inwestujemy w całą infrastrukturę związaną z rozwojem przedsiębiorczości. Staramy się, żeby życie dla mieszkańców Zamościa było łatwiejsze i myślę, że efekty tego widać. Tak jak do tej pory, moja ręka jest wyciągnięta w stronę wszystkich radnych. Nic się tutaj nie zmieniło. Uważam, że nadal możemy wszyscy pracować dla dobra mieszkańców.
„W Zamościu zmiany mają swoje nazwisko. To nazwisko to Andrzej Wnuk” – to słowa prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.
– Widziałem się z panem prezesem całkiem niedawno w Białej Podlaskiej na uroczystościach odsłonięcia pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich. Trudno było o dłuższe rozmowy, ponieważ była to uroczystość, ale rozmawialiśmy o tym jak Polska się zmienia na lepsze. Mogę to tylko potwierdzić. Zamość również zmienia się na lepsze.
O zmianach mówią również radni Prawa i Sprawiedliwości w Zamościu. Klub zapowiada, że tak jak dotychczas, mimo tej decyzji, będzie udzielał wsparcia i pomocy przy wszelkich projektach i inicjatywach służących rozwojowi miasta i regionu.
– Wszystko, co jest związane z zarządzaniem miastem, spoczywa na barkach prezydenta, który oczekuje wsparcia radnych. Wsparcie może być tylko takie, że radni będą głosować w sposób dobry dla mieszkańców miasta – mówił Andrzej Wnuk.
Zamość czeka realizacja ważnych inwestycji, takich jak rewitalizacja historycznego obiektu Akademii Zamojskiej czy budowa zachodniej obwodnicy miasta.
– Akademia Zamojska zgłaszana była przez pana prezydenta Zamoyskiego i nie uzyskała dofinansowania bodajże w dwóch konkursach – mówił prezydent Andrzej Wnuk. – Zmieniliśmy kompletnie ten projekt w sensie jego rozwiązań użytecznościowych. Zlokalizowaliśmy tam zupełnie inne przedsięwzięcia i uzyskaliśmy, jako najlepszy projekt w Polsce, dofinansowanie do tej inwestycji. Oczywiście, że oczekuję w tej sprawie wsparcia radnych, chciałbym natomiast, żeby zaangażowali się w taki sposób, że nie tylko mówią o tym, że wspierają, ale że konkretnie lobbują za naszym projektem, a przede wszystkim żeby go poznali i zobaczyli co tam jest zapisane, bo przecież realizacja rozciąga się na wiele lat i trzeba będzie ponosić konsekwencje finansowe i merytoryczne tego projektu. Jeśli chodzi o obwodnicę zachodnią to jest to nasz autorski projekt. Muszę z przykrością powiedzieć, że posłowie tym projektem praktycznie się nie interesowali. Pomoc posła polega na tym, że otwiera pewne drzwi do urzędnika, który mówi jakie rozwiązania trzeba przyjąć. My takiego wsparcia nie otrzymaliśmy.
Prezydent Andrzej Wnuk odniósł się również do planu budowy w Zamościu filharmonii:
– Potrzebujemy obiektu, który będzie w stanie pomieścić od 500 do 1000 osób, nie tylko po to żeby nasza orkiestra symfoniczna miała godne i właściwie warunki do funkcjonowania, ale także po to, żeby miasto było atrakcyjne jeśli chodzi o organizację różnego rodzaju konferencji, sympozjów naukowych. W tej chwili największa sala w mieście przyjmie 350 osób, a mam w ciągu roku 10-15 zapytań o konferencje, które przekraczałyby 500 osób. Mamy realny plan na to, żeby stworzyć projekt takiej filharmonii, a później będziemy szukać finansowania.
ToNie (opr. DySzcz)
Fot. archiwum