„Bądź panem swojej emerytury”

minister4 1

Ustawa obniżająca wiek emerytalny wejdzie w życie 1 października br. Rząd przekonuje, że jej zasadniczym celem jest danie Polakom wyboru, czy chcą skorzystać z tego prawa i przejść na emeryturę czy zdecydują się pracować dłużej. Aby podjąć świadomą i dobrą decyzję – potrzebna jest wiedza o zasadach naliczania świadczenia. Temu służy kampania społeczno-informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. O niej dzisiaj w Lublinie oraz na antenie Polskiego Radia Lublin mówili: dr Barbara Fedyszak-Radziejowska (na zdj.), doradca prezydenta oraz prof. Marcin Zieleniecki (na zdj.), wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. Z gośćmi rozmawiał Tomasz Nieśpiał.

– Szacujemy grupę osób, które spełnią warunki nabycia prawa do emerytury 1 października 2017 roku na liczbę około 331 tysięcy. W tym dniu wiek emerytalny zostanie obniżony do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet. Zakładamy, że nie będzie tak, iż nagle wszyscy złożą wnioski o emeryturę. Będzie to proces rozłożony w czasie – mówił prof. Zieleniecki

– Proces świadomego panowania nad swoją biografią zawodową i emerytalną to wielka szansa. Kampania „Godny Wybór” ma odkryć, że ta ustawa pozwala na osobiste podejmowanie decyzji najracjonalniej jak to jest tylko możliwe. Bądź panem swojej emerytury – to najistotniejszy komunikat, to prawo wybory. Tu następuje przesunięcie decyzji z regulacji prawnej na pracownika – podkreślała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

– Jest bardzo wiele czynników, które każdy ubezpieczony będzie musiał wziąć pod uwagę, podejmując decyzję co do tego, kiedy zakończy swoją „przygodę” z pracą. To np. stan zdrowia, pozycja na rynku pracy, szanse na kontynuowanie zatrudnienia po osiągnięciu wieku emerytalnego, sytuacja majątkowa, rodzinna i osobista, plany dotyczące sposobu spędzania wolnego czasu na emeryturze. Elementem, który ma zachęcać do dłuższego pozostawania na rynku pracy i kontynuowania zatrudnienia jest tzw. mechanizm zdefiniowanej składki, dotyczący ustalania wysokości świadczenia, który obowiązuje w nowym systemie emerytalnym – tłumaczył wiceminister.

– W zrozumieniu istoty działania tego mechanizmu pomogą tzw. doradcy emerytalni, którzy będą działać w każdej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych już od 1 lipca br. Odpowiedzą na pytania każdemu, kto będzie pytał – dodała dr Fedyszak-Radziejowska.

– Doradca pomoże i wyliczy hipotetyczną wysokość świadczenia emerytalnego. Podobną rolę pełni kalkulator emerytalny, który dostępny jest na stronach internetowych ZUS-u (www.zus.pl) – zaznaczył prof. Zieleniecki.

– Ustawa to odpowiedź polityków na bardzo wyraźnie deklarowane poglądy i oczekiwania – podsumowała dr Barbara Fedyszak-Radziejowska.

 – Dziś sytuacja na rynku pracy poprawiła się. Spada bezrobocie, wzrasta przeciętne wynagrodzenie. To w bardzo istotny sposób przekłada się na poziom przychodów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Aktualnie warunki do tego, aby powrócić do wieku emerytalnego, który obowiązywał do końca 2012 roku, dzięki znaczącej poprawie na rynku pracy i ponownym uregulowaniu go, są dużo lepsze – zakończył prof. Marcin Zieleniecki.

ToNie / opr. MatA

Fot. ToMa

Exit mobile version