Cały świat usłyszy poleskie ptaki

slowik 3

W najbliższą niedzielę chętni będą mogli posłuchać śpiewu ptaków z kilkunastu miejsc w Europie i nie tylko. Okazją do tego będzie transmisja na żywo w jednej z irlandzkich rozgłośni radiowych. Nie zabraknie też relacji z Lubelskiego, która będzie nadawana jako jedna z pierwszych. 

Inicjatywa transmitowania przez radio śpiewu ptaków narodziła się w Anglii w latach 80. i do dziś cieszy się ogromną popularnością.

– Audycja jest międzynarodowa. W Polsce będziemy nadawać z Poleskiego Parku Narodowego, z bagna Bubnów. Program jest transmitowany na żywo – Jarosław Krogulec kierownik ds. ochrony przyrody Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. – Ponieważ słońce najwcześniej wstaje w Indiach, pierwsze chóry ptasie będą nadawane spod Tadż Mahal. Następna w kolejności jest Polska. Zaczynamy o 4.00 rano.

– Obecnie jest bardzo dobry okres na słuchanie ptaków, dlatego że większość z nich już przyleciała i śpiewa bardzo donośnie – stwierdza Krzysztof Stasiak z przyrody Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. – W tej chwili w Lublinie najciekawszymi miejscami są okolice Zalewu Zemborzyckiego i wszystkie większe zbiorowiska drzew: lasy i parki. W tej chwili słychać kosy, które zaczynają śpiewać już przed świtem, dołączają do nich później sikory. Nad wodą możemy posłuchać również trzciniaka i rokitniczki. Warto słuchać głosów ptaków. Uspokajają, wyciszają, pozwalają skupić się przez chwilę i na samym sobie, i na otaczającej nas przyrodzie, której podczas innych pór roku nie zauważamy.

Inicjatorem wydarzenia w naszym kraju jest Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Audycji będzie można posłuchać przez Internet, wchodząc na stronę radia irlandzkiego rte.ie, a wpisując w wyszukiwarce dawn chours 2017.

MaTo

Fot. Vechek/wikipedia.org

Exit mobile version