Archeolodzy wznowili prace w bazylice na chełmskiej „Górce”. Właśnie rozpoczynają projekt konserwacji i adaptacji już odsłoniętych przestrzeni krypt znajdujących się pod posadzką świątyni, aby można je było udostępnić mieszkańcom miasta i turystom.
– W tej chwili pracownicy skuwają zaprawę i tynk, który został położony w okresie II wojny światowej. Musimy odtworzyć wygląd z czasów wcześniejszych. Docieramy do struktur ceglanych i kamiennych – stwierdził archeolog Stanisław Gołub. – W Chełmie było biskupstwo unickie. Tutaj są pochowani jego biskupi. Część znalezionych tkanin została poddana konserwacji. Są one już w muzeum. I one, przypuszczalnie, znajdą też miejsce w tych kryptach.
– Nie zajmujemy się jednym okresem, tylko 700 latami historii świątyni. Budowniczowie starszych kościołów nie rozbierali do końca w części podziemnej starszych struktur, raczej nabudowywali na nich. Mamy więc tych odkryć całkiem sporo, a najważniejsze z nich pochodzą z XIII wieku, czyli architektura cerkwi katedralnej. Udało nam się znaleźć jej ścianę południową, przypuszczalnie odkryjemy też północną. Prace są trudne, ale ciągle przynoszą nowe odkrycia – dodaje Stanisław Gołub.
– Projekt realizujemy wspólnie z miastem. Na służyć przede wszystkim odkrywaniu prawdy historycznej i dziedzictwa kultury – mówi ksiądz Andrzej Sternik, proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Chełmie. – W naszym mieście od kilkunastu lat funkcjonuje Noc Kultury, podczas której otwierają się muzea, różnego rodzaju instytucje kulturalne miasta. I w tym roku chcemy pokazać przynajmniej częściowo nasze prace. Myślimy, że może w przyszłym roku uda się całkowicie otworzyć kryptę dla zwiedzających.
Przypomnijmy, że od 2013 roku pod posadzką sanktuarium na chełmskiej „Górce” archeolodzy odkryli fragmenty fundamentów ceglanej cerkwi zbudowanej za czasów króla Daniela Romanowicza i liczne sarkofagi ze szczątkami świeckich i duchownych mieszkających w Chełmie w różnych okresach 800-letniej historii miasta. Największą sensację wywołało znalezienie bogato zdobionego sarkofagu w kształcie łodzi, w którym prawdopodobnie pochowano jednego z synów króla Daniela.
DG
Fot. Szeder László / wikipedia.org