Lepsze wykorzystanie połączeń kolejowych do przewozu przesyłek wysyłanych z Chin do Polski i innych krajów Europy, a także utworzenie w Polsce centrum logistyczno-dystrybucyjnego – to jedne z założeń współpracy między Pocztą Polską a jej chińskim odpowiednikiem.
Na ten temat rozmawiali w Kobylanach, w powiecie bialskim przedstawiciele tych instytucji, a także samorządowcy, parlamentarzyści i delegaci służb mundurowych.
W marcu tego roku w Chinach prezesi Poczty Polskiej i Poczty Chińskiej podpisali porozumienie o współpracy tych podmiotów. – Ma ono polegać na tym, że ładunek przesyłek pocztowych z Azji będziemy opracowywać na terenie Polski i redystrybuować go na teren Unii Europejskiej. To kontynuacja Jedwabnego Szlaku, który kiedyś funkcjonował. Chińczycy są zainteresowani, żeby część tych przesyłek była przewożona transportem kolejowym – informuje Marek Wróbel z Poczty Polskiej.
Samorządowcy z gminy Terespol i przedstawiciele PKP Cargo liczą, że w Małaszewiczach powstanie centrum dystrybucyjne przesyłek pocztowych ma trasie Chiny – Europa Zachodnia. – Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła – mówi prezes Centrum Logistycznego PKP Cargo w Małaszewiczach, Jarosław Tarasiuk. – Do tej pory przesyłki pocztowe owszem przejeżdżały przez przejście graniczne w Terespolu, ale jechały dalej w kontenerach, bez dystrybucji z rejonu Małaszewicz. Kontenery jechały do Warszawy czy Hamburga i dopiero stamtąd wracały do Polski Wschodniej. Uważamy, że zorganizowanie punktu dystrybucyjnego to dla nas duża szansa i możliwość przyspieszenia przewozu przesyłek.
– Zapewniłem chińską delegację, że nasz rząd jest bardzo otwarty na inwestycje Jedwabnego Szlaku. Dzisiaj premier Beata Szydło leci do Chin. Będzie tam mówiła o Centralnym Porcie Komunikacyjnym i kolejach szybkich prędkości. Polska otwiera się na współpracę z Państwem Środka.
MaT
Fot. Małgorzata Tymicka