W całym województwie lubelskim odbędą się dziś obchody związane z 226. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja. W Lublinie z tej okazji na godzinę 9.00 zaplanowano uroczystą sesję rady miasta. Potem w Archikatedrze Lubelskiej zostanie odprawiona msza św. w intencji ojczyzny. Następnie o 11.45 na placu zamkowym odbędą się oficjalne uroczystości. Apel pamięci, koncert orkiestry wojskowej czy defilada kompanii honorowych – to tylko niektóre z elementów oficjalnych obchodów.
W Białej Podlaskiej o godzinie 12.30 spod kościoła św. Antoniego przy ul. Narutowicza 37 nastąpi uroczysty przemarsz pod tablicę Konstytucji 3 maja.
W Biłgoraju o 9.30 odbędzie się msza św. a potem nastąpi złożenie kwiatów pod pomnikiem jubileuszowym na placu Wolności.
W Chełmie natomiast uroczystości odbędą się o godzinie 11.00 przy Pomniku Niepodległości na placu dr Łuczkowskiego. Wystąpienie prezydenta Chełma, Agaty Fisz, podniesienie flagi państwowej i defilada wojskowa – to tylko niektóre z tamtejszych punktów uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.
W Łukowie uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 mszą świętą w kolegiacie Przemienienia Pańskiego. Następnie pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 maja złożone zostaną kwiaty. Na zakończenie obchodów o godzinie 12.00 zaplanowano Uliczne Biegi Trzeciomajowe.
W Markuszowie zaplanowano dziś inaugurację obchodów jubileuszu setnej rocznicy urodzin miejscowego poety Jana Pocka oraz 700-lecia miejscowości. Uroczystości rozpoczną się w południe mszą świętą w intencji ojczyzny. O 13.00 zaplanowano złożenie kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym odzyskanie przez Polskę niepodległości. Następnie pod pomnikiem Jana Pocka nastąpi odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Dalsza część obchodów odbędzie się w Domu Kultury. Wystąpi młodzież szkolna, swoje umiejętności wokalne zaprezentuje chór „Zorza”, będzie można także obejrzeć okolicznościową wystawę. Ostatnia część dzisiejszych uroczystości to pokazy rycerskie w wykonaniu Chorągwi Rycerstwa Ziemi Lubelskiej na miejscowym skwerze.
W Międzyrzecu Podlaskim uroczystości rozpoczną się o godzinie 12.30 mszą świętą w kościele p.w. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Następnie uczestnicy obchodów pod Pomnikiem Bohaterów Miasta złożą wieńce. Tam też zaplanowano wręczenie nagród za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sportu.
Msza święta w intencji ojczyzny, a po niej uroczystości patriotyczne – tak będą wyglądały puławskie obchody 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Eucharystia rozpocznie się o 9.00 w kościele pod wezwaniem świętego Józefa. Bezpośrednio po niej zaplanowano uroczystości patriotyczne przy pomniku Konstytucji 3 maja. Tradycyjnie głos zabierze prezydent Janusz Grobel, a przedstawiciele urzędów, szkół, stowarzyszeń i partii politycznych złożą wieńce i kwiaty. Z kolei o 15.00 na dziedzińcu Pałacu Czartoryskich rozpocznie się piknik rodzinny. Będą gry i animacje dla dzieci, zaplanowano także I Puławski Bieg Flagi. Zwieńczeniem tego wydarzenia będzie koncert Andrzeja Jagodzińskiego zatytułowany „W hołdzie wolności”. Zabrzmią pieśni patriotyczne powstałe od czasu kiedy Polska była pod zaborami do roku 1997. Koncert rozpocznie się o 18.00.
W Terespolu msza w intencji ojczyzny rozpocznie się o godzinie 9.00 w kościele pw. św. Trójcy. Następnie mieszkańcy miasta przejdą pod Pomnik Niepodległości i Obrońców Ojczyzny, gdzie złożą wieńce. O godzinie 11.00 w terespolskiej prochowni odbędzie się otwarcie wystawy okolicznościowej.
Szczegółowy program obchodów znajdziemy na stronach urzędów poszczególnych miast.
Konstytucja 3 maja reformowała funkcjonowanie władzy wykonawczej, którą wówczas dzierżył król, a ustawa zmieniała zasady jego powoływania znosząc wolną elekcję na rzecz dziedziczenia tronu. Regulowała również funkcjonowanie władzy ustawodawczej. Tym samym wprowadzono Sejm gotowy, czyli kadencyjny. Do tej pory Sejmy staropolskie obradowały przez kilka tygodni a po zakończeniu obrad posłowie przestawali być posłami. Sejm gotowy pozwolił na odrzucenie możliwości zrywania obrad przez liberum veto, które przeszło do historii
Niezwykle ważną reformą były zmiany społeczne, ponieważ Konstytucja 3 maja przyznała prawa polityczne mieszczaństwu zaś najbiedniejszej szlachcie, nieposiadającej ziemi, odebrała prawo głosu i decyzji w sprawach państwa.
Konstytucja dawała mieszczaństwu prawo do bezpieczeństwa osobistego, prawo do posiadania majątków ziemskich, prawo zajmowania stanowisk oficerskich i stanowisk w administracji państwowej, prawo nabywania szlachectwa. Stawiała też chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny.
Mimo głębokiej reformy państwa, Konstytucja 3 maja została obalona przez konfederację targowicką popieraną przez Rosję, w wyniku interwencji wojsk rosyjskich w czasie wojny polsko-rosyjskiej w 1792 roku. To w 1795 roku doprowadziło do trzeciego rozbioru Polski, która na 123 lata straciła niepodległość.
MaTo / IAR
Fot. pixabay.com