Jeden dzień z życia Lublina trafi do przyszłości

lublin 7

„Jeden dzień z życia” to nazwa wyjątkowego projektu realizowanego od północy z czwartku na piątek w Lublinie. To pomysł Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. W ramach projektu wolontariusze dokumentują życie codzienne: odpoczynek, pracę, problemy, troski oraz radości lublinian.
Ochotnicy rozmawiali z mieszkańcami Lublina w wielu różnych miejscach, w centrum miasta i na jego peryferiach, w szkole, przychodni, domu pomocy społecznej i w pojazdach komunikacji miejskiej.
– Projekt jest organizowany po pierwsze po to, żebyśmy sami mogli się „przejrzeć” w tych nagraniach, zobaczyć kim naprawdę jesteśmy, co to znaczy być lublinianinem, szczególnie w roku 700-lecia miasta. A po drugie, by takie zdjęcia, nagrania, minireportaże przekazać potomnym, ludziom, którzy będą chcieli wiedzieć, jak to było żyć w Lublinie 10,20 czy 50 lat temu. Akcja ta pozwala opisać to, co często nam umyka, to znaczy nasze codzienne życie – powody stworzenia projektu „Jeden dzień z życia Lublina” wyjaśnia Grzegorz Jędrek z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.

– Byłyśmy w szkole podstawowej na ulicy Niecałej i miałyśmy okazję spotkać dzieci podczas lekcji WF-u. Rozmawiałyśmy z panią Marzeną, która od 25 lat jest nauczycielką wychowania fizycznego, w związku z tym ma duże doświadczenie i mogła nam przekazać kilka ciekawostek – opowiada Alina Bąk z Domu Słów. – Ludzie są bardzo otwarci i życzliwi. Nie spotykałem się z negatywnymi postawami.

Rysownik komiksów Maciej Pałka był na placu Rybnym. – To takie trochę dziwne miejsce, bo jest bardzo spokojne. Pamiętam jeszcze, jak ono wyglądało kilkanaście lat temu. Wszędzie wokoło mieszkali ludzie. Było może biedniej, ale było też więcej osób. Myślę, że kiedyś będzie to jeden z charakterystycznych punktów Lublina. Tego się nie zauważa, gdy codziennie chodzi się po ulicach, ale gdy spotyka się ludzi, którzy przyjeżdżają do Lublina, mówią oni: wow, ale to jest świetne miejsce!

-Wydaje mi się, że każdy z nas dzięki temu projektowi rozszerza swoje spojrzenie na Lublin. Akcja dotyka rzeczy niepozowanych, prawdziwych, naturalnych. Lublin jest wspaniały. A my lublinianie jesteśmy do siebie bardzo podobni, a jednocześnie od siebie różni – stwierdza Rafał Lis, współpracownik Domu Słów.

Projekt potrwa do północy 19 maja. Wziąć w nim może udział każdy. Wystarczy wrzucić swoją relację na Facebook lub Instagram z użyciem hasztagu #1dzienLBN. Należy przy tym pamiętać o zmianie ustawień  posta z prywatnego na publiczny. 

LilKa / opr. ToMa

Fot. teatrnn.pl

Exit mobile version