Lubelskie fotoniką stoi. 100 mln zł na rozwój nowych technologii

kaska 3

Sto milionów złotych na rozwój technik fotonicznych przeznaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Pieniądze będą służyły realizowaniu projektów wspierających ten region. Chodzi o badania i wdrażanie nowych technologii.
Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski informuje, że rozwój fotoniki to konieczny element wzrostu inwestycji w tej części Polski. – Jest to dziedzina, która ma wpływ na wszystkie cztery obszary inteligentnych specjalizacji, które zawarte są w Regionalnej Strategii Innowacji, czyli na biogospodarkę, medycynę, gospodarkę niskoemisyjną, jak również na informatykę i automatykę.

– Projekty będą realizowane także z pieniędzy ich wykonawców. To około 30 procent całej kwoty przeznaczonej na rozwój fotoniki na Lubelszczyźnie – szacuje dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Maciej Chorowski. – Środki zarówno Narodowego Centrum Badań i Rozwoju będą współfinansowały prace badawczo rozwojowe, konsumowane później co do rezultatów przez firmy w regionie, a region będzie wspierał firmy z wybranej branży szeroko rozumianej fotoniki, czyli na przykład fabryki światłowodów czy przedsiębiorstwa, które zajmują się aplikacjami tych urządzeń.

Porozumienie między Narodowego Centrum Badań i Rozwoju a lubelskim samorządem zawarto na 10 lat.

Fotonika to nauka z pogranicza optyki, elektroniki i informatyki, zajmująca się przekazywaniem, gromadzeniem i obróbką informacji za pomocą światła, między innymi przy pomocy światłowodów czy laserów.

– Jest bardzo wiele zastosowań dla tych technologii – mówi kierownik Technologii Światłowodów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, dr Paweł Mergo. – Kiedy korzystamy z karty płatniczej w terminalu, informacje, które biegną do banku, są przesyłane za pomocą fotonów. O technologiach fotonicznych możemy mówić chociażby przy odnawialnych źródłach energii czy operacjach robionych przez chirurgów przy pomocy światła laserowego. Ale to też bardzo nowoczesne czujniki.

Samorządowcy mają nadzieję, że projekt za kilka lub kilkanaście lat przyciągnie do naszego regionu kolejnych inwestorów. – Mamy na to duże szanse – uważa zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Dorota Skwarek. – Wsparcie firm, które pracują na technologiami fotonicznymi i wymyślają ich kolejne zastosowania, spowoduje, że więcej przedsiębiorstw zajmujących się produkcją masową będzie się lokować w województwie lubelskim.

Bowiem fotonika jest technologią niezwykle przyszłościową. – Staje się w tej chwili motorem napędowym dla innych dziedzin gospodarki. Szacuje się, że w całej Unii Europejskiej jest około 30 tysięcy firm, które wykorzystują technologie fotoniczne – informuje dr Paweł Mergo.

MaTo / IAR / opr. ToMa

Fot. archiwum

 

Exit mobile version