Magiczny Lublin Jagiellonów powrócił konkursowo

wladyslaw jagiello

Stroje z epoki, historie mieszkańców Lublina z czasów Jagiellonów oraz muzyka tamtego okresu. Tak wyglądał finał konkursu historyczno-krasomówczego „Magiczny Lublin Jagiellonów”. Laureaci zaprezentowali przygotowane przez siebie wystąpienia w kościele pobrygidkowskim, który został ufundowany przez Władysława Jagiełłę (na zdj.) w ramach wotum dziękczynnego po bitwie pod Grunwaldem.

Idee konkursu przybliża koordynator wydarzenia Iwona Słowińska z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefanii Sempołowskiej w Lublinie.

– Chcieliśmy pokazać uczniom z naszego miasta, że niekoniecznie Lublin zawsze leżał na peryferiach. W czasach Jagiellonów było to miasto szczególne, tętniące życiem i zamożnym. Skąd się ta zamożność brała? Z przywilejów, które miasto dostało oraz z jarmarków – powiedziała Radiu Lublin Słowińska.  

W rywalizacji wzięli udział uczniowie lubelskich liceów i gimnazjów. Kapituła oceniająca blisko 20 występów konkursowych wyłoniła 3 laureatów oraz przyznała wyróżnienie. Jednym z nagrodzonych został Mieszko Wnuk z gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

– Przygotowałem historię o bardzo bogatym lubelskim kupcu, który był postacią fikcyjną, ale prawdą było to, że 1383 Władysław Jagiełło wydał dekret, na mocy którego każdy lubelski kupiec mógł swobodnie handlować na terenie całej Litwy. Wcielam się w rolę właśnie tego kupca, który opowiadał o tym, jak się wzbogacił – tłumaczy Wnuk.

Konkurs organizowany był po raz drugi.

JaSło

Fot. wikipedia.org

 

Exit mobile version