2 maja w Białej Podlaskiej odsłonięto pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. W uroczystościach uczestniczył również wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki (na zdj.). Był on także gościem Radia Lublin.
Zapytany o współczesny polski patriotyzm, stwierdził: – Nasz patriotyzm musi być ciągle budowany, można nawet powiedzieć, że odbudowywany, bo przez 25 lat było go za mało. Za mało w szkołach, w programach edukacyjnych, w rozumieniu zjawisk gospodarczych i społecznych, w dbałości o politykę i dobro wspólne.
Mateusz Morawiecki odniósł się również do słów kandydata na prezydenta Francji, Emmanuela Macrona, zarzucającego Polsce łamanie swobód. – Myślę, że refleksje będą łagodniejsze już po tym, jak któryś z kandydatów wygra te wybory. I życzyłbym sobie, żeby te emocje nie zepsuły dobrych relacji polsko-francuskich.
Część Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich po Brexicie chce wrócić do kraju. Czy są warunku do tego, by te rzesze Polaków powróciły tutaj, zakupiły mieszkania, znalazły pracę? – Mamy dzisiaj najniższe bezrobocie na poziomie 8,1%. Eurostat, który mierzy je w bardzo porównywalny sposób we wszystkich krajach Unii Europejskiej, określa nawet jego poziom na niszy niż 5,5%. Świadczy to o tym, że pespektywy na zdobycie tutaj pracy są. Ale też ludzie, którzy przyjeżdżają z Wysp Brytyjskich, często przybywają ze swoimi pomysłami, własnym kapitałem, doświadczeniem, zdobytym w różnych instytucjach i to jest też ogromna wartość dla państwa polskiego. Myślę, że nie tylko będą tu mogli z powrotem znaleźć swoje miejsce, ale też dadzą Polsce coś bardzo wartościowego, a Polska odda im coś pięknego – stwierdził wicepremier Morawiecki.
Biała Podlaska jest jednym z pierwszych miast w Polsce, w którym powstają mieszkania, budowane dzięki rządowemu programowi „Mieszkanie Plus”. – Może on być przełomowym społecznie i bardzo ważnym gospodarczo programem w tym wielkim deficycie mieszkań, który należy określić co najmniej na 1 mln lokali. A jeśli weźmiemy pod uwagę mieszkania poniżej pewnego standardu, czy konieczność wymiany w ciągu najbliższych 10-20 lat lokali z wielkiej płyty, ten deficyt jest dużo, dużo większy. Program budowy mieszkań z materiałów podstawowych, na obrzeżach miast, ale za to takich, na które będzie stać wszystkich, jest programem absolutnie fundamentalnym. Demokratyzuje on dostęp do mieszkań, umożliwia mieszkanie w różnych miejscach kraju i przez to zwiększa perspektywy zawodowe. Jest też czynnikiem, który umożliwia powrót Polakom z emigracji – powiedział nasz gość.
DaCh/opr. ToMa
Fot. archiwum