Nowatorski program czeka na koleżeńskich wolontariuszy

175328 119799714839705 880510573 o

W Lublinie trwa nabór do innowacyjnego programu, którego celem jest wsparcie w nawiązywaniu kontaktów koleżeńskich osób z autyzmem i zespołem Aspergera. Wolontariat koleżeński polega na nieformalnych spotkaniach wolontariuszy i osób autyzmem. Uczestnicy sami decydują o tym kiedy i gdzie się spotykają.

Jak przyznaje Marcin Biela, który ma zespół Aspergera – udział w projekcie bardzo pozytywnie wpłynął na jego życie. – Jestem bardziej otwarty na ludzi i pewny siebie. Do pewnych spraw podchodzę też bardziej dojrzale.

– Trzeba się przyzwyczaić do tego, że kontakt nie jest aż tak dynamiczny, a rozmowa wymaga inicjatywy i podtrzymywania – podkreśla Kamila Pawlik, była wolontariuszka. – Trudnością dla mnie było to, by z osobą ze spektrum autyzmu funkcjonować na stopie koleżeńskiej, nie oceniać i nie terapeutyzować tylko po prostu razem być i dobrze spędzać czas.

– Zespół Aspergera to całościowe zaburzenie rozwoju. Problematyczne jest nawiązywanie relacji z innymi osobami i komunikowanie się. Zdarzają się też manieryzmy i stereotypowe ruchy – tłumaczy Paulina Czapska, psycholog z Fundacji Alpha. – Wolontariat jest po to, by pomóc w nawiązywaniu relacji koleżeńskich.

– Naszym zadaniem jest odpowiednie dobranie w pary według zainteresowań czy wieku. Staramy się też wyjaśniać przyczyny pewnych zachowań i uczyć odpowiedniej komunikacji – dodaje Justyna Kułak, psycholog z Fundacji Alpha.

Obecnie trwająca edycja wolontariatu koleżeńskiego kończy się pod koniec grudnia i wtedy nastąpi oficjalne zakończenie wszystkich relacji. Tylko od samych uczestników zależy, czy później będą kontynuować znajomość.

Szczegóły dotyczące akcji znajdują się na stronie internetowej www.wolontariatkolezenski.pl (fot.).

LilKa

Exit mobile version