Nawet ponad 70 pociągów na dobę przejeżdżać będzie każdego dnia liną kolejową nr 30 na odcinku Lublin – Łuków. 11 czerwca rozpoczyna się bowiem remont linii kolejowej nr 7 z Lublina do Warszawy, a cały ruch skierowany zostanie na objazd przez Lubartów, Parczew i Radzyń Podlaski. To z kolei oznacza, że na linii, która jeszcze kilka lat temu była nieczynna, a teraz jeździ nią kilka szynobusów dziennie, pojawi się wzmożony ruch szybkich pociągów. Z jednej strony to szansa na połączenie z Lublinem czy Warszawą, z drugiej niebezpieczeństwo szczególnie na niestrzeżonych przejazdach, których na przebiegu linii nie brakuje.
– W gminie Niedźwiada jest ich 12 – mówi wójt Janusz Marzęda. – Tylko 3 ma sygnalizację, 2 ma zapory, a 1 sygnalizację świetlną. Pozostałe są przejazdami niestrzeżonymi. Stąd nasze obawy o bezpieczeństwo mieszkańców. Na zebraniach wiejskich informowaliśmy wszystkich mieszkańców, sołtysów, radnych, księży. Staramy się uwrażliwić na ten problem. Prosimy, by zwracali szczególną uwagę przy przekraczaniu tych przejazdów.
– Stosowną informację przekazywaliśmy mieszkańcom poprzez ogłoszenia w prasie, na portalach społecznościowych i stronie urzędowej naszego miasta – podkreśla burmistrz Parczewa, Paweł Kędracki. – Do tego wzmożonego ruchu kolejowego podchodzimy z pewnymi obawami. Z jednej strony oczywiście cieszymy się, że kolej będzie funkcjonować na terenie naszej gminy. w takim zakresie Radości towarzyszą jednak również obawy. Przedstawialiśmy je kolei, kiedy dochodziło do spraw związanych z uzgadnianiem dokumentacji. Szczególnie nam zależało na co najmniej dwóch przejazdach, przy ulicy Przemysłowej oraz w miejscowości Koczergi.
– Podczas komisji terenowych, dotyczących między innymi zmiany kategorii przejazdów kolejowo-drogowych podstawą działań był głos okolicznych mieszkańców i władz samorządowych. Zostali oni szczegółowo poinformowani o tym, jak będzie odbywał się ruch – zaznacza Łukasz Kwasiborski z Polskich Linii Kolejowych. – Przejazdy będą sygnalizowane i oznakowane zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury i rozwoju oraz wszelkimi normami bezpieczeństwa. Oficjalnie powiadomimy wszystkie samorządy o wznowieniu regularnego ruchu kolejowego. Przekażemy im lokalizację wszystkich przejazdów, wraz z opisem ich charakterystyki, określeniem kategorii bezpieczeństwa. Chcemy, by samorządy dotarły z tymi informacjami do okolicznych mieszkańców.
Wielu kierowców z rozwagą podchodzi do przekraczania przejazdów kolejowych. Są jednak i tacy, którzy dziś niespecjalnie zwalniają przejeżdżając przez tory. Kolejarze, samorządowcy i służby ratunkowe apelują o zachowanie zgodne z przepisami i szczególną rozwagę.
JPi
Fot. Jerzy Piekarczyk
CZYTAJ: Uwaga na przejazdach kolejowych! Zmiany wymusza remont