Remonty kolejowe to też problem kierowców

12 174

Od połowy czerwca rusza remont linii kolejowej na trasie Warszawa – Lublin. Planowana modernizacja przysporzy utrudnień nie tylko pasażerom tej relacji, ale i kierowcom. Pociągi kierowane na objazdy będą przejeżdżały przez przejazdy kolejowe dotąd w ogóle nieużywane albo rzadko wykorzystywane. Przykładem jest przejazd znajdujący się przy ulicy Turystycznej w Lublinie.

– Bardzo rzadko spotykam, że szlaban jest opuszczony – mówi mieszkanka Lublina.

– Od czerwcowej korekty rozkładu jazdy pociągi relacji Warszawa – Lublin będą jeździły zmienioną trasą przez Lubartów i Parczew – mówi Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe. – W związku z tym, należy pamiętać, że przejazdy, które znajdują się na tej linii kolejowej będą częściej zamykane, a sygnalizatory będą się częściej włączały. Na ulicy Turystycznej w Lublinie ruch pociągów wzrośnie do 56 przejazdów w ciągu doby.

– Już zostaliśmy zamknięci. Nie mamy żadnego, innego rozwiązania takiej sytuacji – mówi mieszkanka Lublina.

– Po zakończonych pracach te najszybsze pociągi będą mogły na tej linii kolejowej kursować z prędkością 160 k/h, a czas przejazdu między Warszawą a Lublinem skróci się do około 1,5 godziny. Kiedy pociągi będą korzystały z linii objazdowej, czas przejazdu zmieni się o około 30-40 minut – zaznacza Jakubowski. – Co ważne, z chwilowej zmiany tej trasy skorzystają mieszkańcy miejscowości, które znajdują się tej linii kolejowej, między innymi Parczewa, Radzynia Podlaskiego czy Lubartowa. Pamiętajmy, że ten ruch kolejowy od Pilawy do Lublina będzie wstrzymany. W ruchu komunalnym zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa.

– Od 11 czerwca nastąpi całkowite zamknięcie linii na odcinku Lublin – Dęblin – podkreśla rzecznik prasowy Przewozów Regionalnych „PolRegio”, Zofia Dziewulska. – W tym czasie będzie można się przemieszczać naszymi autobusami komunikacji zastępczej, na podstawie biletów regionalnych. Kurs będzie trwał około 2 godziny, natomiast pociąg jedzie około 1 godziny 10 minut. Jest to duża różnica, ale myślimy, że w ten sposób zapewnimy dowóz do szkoły, pracy.

Przypomnijmy od połowy czerwca  pociągi relacji Warszawa Lublin pojadą trasą przez Lubartów, Parczew, Radzyń Podlaski, Łuków, Siedlce i Mińsk Mazowiecki z postojami w tych wszystkich miejscowościach.

Przebudowa trasy Lublin Warszawa ma się zakończyć na przełomie 2018/2019 roku.

ZAlew

Fot. Agata Zalewska

 

CZYTAJ: Podróż do stolicy: Taniej, ale dłużej

Exit mobile version