Jak dotrzeć do osób niepełnosprawnych intelektualnie? Jakie błędy najczęściej popełniamy opiekując się nimi? O tym rozmawiali uczestnicy pierwszej konferencji „Żyć godnie”, która odbyła się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Kęble. Placówka zorganizowała takie spotkanie z okazji Dnia Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Była to też sposobność do zaprezentowania zdolności artystycznych podopiecznych ośrodka.
– Angelika ma talent i dobry słuch. Potrafi wyrazić swoje emocje – mówi wychowawczyni internatu Barbara Kaniewska. – Trzeba uważnie patrzeć, ponieważ każdy ma jakąś zdolność, tylko ona jest często niezauważona.
– W tej chwili w naszym ośrodku naukę pobiera około 60 osób – mówi wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kęble, Stanisław Widz. – Są to zarówno uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy, jak i dzieci w wieku przedszkolnym korzystające z zajęć wczesnego wspomagania. Największym problemem jest komunikacja. Osoby niepełnosprawne intelektualnie nie stanowią żadnego zagrożenia. Osoby niepełnosprawne chodząc po tym samym świecie funkcjonują w troszkę inny sposób, aby je zrozumieć musimy do tego świata wejść. To jest nasza rola. To nie osoby niepełnosprawne mają się dostosowywać do nas, tylko odwrotnie.
– My pracujemy z osobami pełnoletnimi i sami musimy się pilnować, żeby nie traktować ich zbyt infantylnie – mówi jedna z opiekunek.
– Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest nadopiekuńczość. Staramy się edukować naszych uczniów, natomiast część rodziców zapada na chorobę sierocą – tak to nazwę. Tęsknią za dziećmi, boją się o nie, chociaż one się świetnie uspołeczniają. Funkcjonują w grupie, gdzie wszyscy są niepełnosprawni intelektualnie, więc nie są odrzucane.
– Mój syn jest jedynakiem. Moja nadopiekuńczość przejawia się w wielu zakresach. Myślę, że dziecko musi czuć się kochane – mówi jedna z mam Anna Kamińska. – Wydaje mi się, że nadopiekuńczość jest mniej szkodliwa, niż brak opieki.
– Ideą tej konferencji jest zrozumienie osób niepełnosprawnych intelektualnie. Trzeba je zaakceptować, takimi jakie są. Wówczas ten kontakt będzie o wiele łatwiejszy – powiedział Radiu Lublin wicedyrektor Widz.
Dodajmy, że Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Kęble umożliwia edukację młodzieży upośledzonej umysłowo w stopniu umiarkowanym i znacznym w wieku od 16 do 24 lat.
Patronem medialnym konferencji było Polskie Radio Lublin.
ŁuG
Fot. Łukasz Grabczak