04.06.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

drugie zycie

Kiedy kończy się życie książki? A czy może zacząć się od nowa? Dlaczego sięgać po te wydane przed laty, skoro na półkach w księgarniach nie brakuje nowości? Gośćmi Grażyny Lutosławskiej w Teatrze Starym były Ewa Gruda, dyrektor Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie i Krystyna Rybicka, założycielka Ośrodka Książki Obrazkowej w Lublinie. W „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” wrócimy do fragmentów wieczoru, który odbył się pod hasłem „Drugie życie”.

W programie porozmawiamy też o drugim życiu przedmiotów. Nawet jeśli w naszym domu nie stoi stół, przy którym w dzieciństwie siadaliśmy do kolacji, to wspomnienie o nim przechowuje nasza pamięć. O ważne dla nas przedmioty pyta Dom ze słów.Odwiedzimy go razem z Magdaleną Krasuską.

Wydawnictwo Ossolineum w klasycznej serii Biblioteka Narodowa opublikowało właśnie „Wybór poezji” Wisławy Szymborskiej w opracowaniu, z komentarzami i obszernym wstępem prof. Wojciecha Ligęzy, a przed kilkoma miesiącami w Krakowie ukazało się jego studium „Bez rutyny. O poezji Wisławy Szymborskiej i Zbigniewa Herberta”. Obie te książki stanowiły punkt wyjścia do dyskusji z udziałem profesora, którą zaproponował w cyklu :Goście Akcentu” Bogusław Wróblewski. Odbyła się ona kilka dni temu w Teatrze Starym w Lublinie. Wojciech Ligęza dowodzi – uważa Wróblewski, że refleksja Szymborskiej na temat ludzkiego losu, prawidłowości i absurdów współczesnego świata, chociaż wyrażana dyskretnie, odznaczała się niezwykłą przenikliwością i nie straciła na aktualności. W programie przywołamy ten fragment wieczoru, który dotyczy wierszy pisanych u schyłku życia i stosunku poetki do starości i śmierci.

W ramach cyklu „T1A” Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na monodramy „Nigdy za mną nie płaczcie” na podstawie powieści „Słodka Darusia” Marii Matios, w wykonaniu Łarysy Kadyrowej z Narodowy Teatr Dramatyczny im. I. Franki w Kijowie i na spektakl pt „Hamlet” Divadlo Kontra, Spiska Nowa Wieś, w reżyserii Klaudyny Rozhin, nagrodzony Nagrodą Główną Jury na Przeglądzie Teatrów Nietradycyjnych Kopriva 2012 w Koprivnice (Czechy) oraz Głównymi Nagrodami Aktorskimi dla obu wykonawców (Peter Cizmar i Andrzej Palko) oraz Dwiema „Złotymi Czaszkami” przyznanymi przez krytyków 17. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Opowie o nich Mateusz Nowak.

Tuż po godzinie 7.00 Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu od lewej: Krystyna Rybicka, Ewa Gruda, Grażyna Lutosławska. Fot. Dorota Awiorko/Teatr Stary

Exit mobile version