11.06.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

niedziel 1

W Galerii Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice” czynna jest wystawa Piotra Tymochowicza pt „Somewhere else / Gdzie indziej”. Kuratorka ekspozycji, Magdalena Ujma pisze: „W ostatnich latach Piotr Tymochowicz pracował nad cyklem obrazów, który nazwał „Paradise Lost”. Do niektórych prac dodawał podtytuł „Homeland”. W Galerii Gardzienice pokazujemy ich obszerny wybór, prace pochodzą z lat 2009-2017. Głównym wątkiem cyklu, a co za tym idzie, zasadniczą ideą wystawy, jest miejsce rozumiane nie tylko jako specyficzny punkt w przestrzeni, ale i lokalizacja w czasie. Takie miejsce potretowane jest jako coś swojskiego, dającego poczucie zadomowienia, lecz zarazem jako coś odległego, co powraca w formie podobnej do wspomnienia. Przy tym miejsca, które pojawiają się na obrazach Tymochowicza, nigdy nie istniały, nawet jeśli można znaleźć bardzo podobne w świecie rzeczywistym. Te ostatnie odzwierciedlają tylko jakieś fragmenty, wybrane aspekty miejsc przedstawionych. Dlatego obrazom towarzyszy poczucie utraty i nostalgii.” Magdalena Ujma będzie gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”.

Wystawa rzeźb Sylwestra Ambroziaka czynna jest w Oddziale Kamienica Celejowska Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. Artysta zajmuje się rzeźbą, rysunkiem, a także instalacją oraz eksperymentalnym filmem animowanym. Jego rzeźby to przede wszystkim pokaźnych rozmiarów figury w drewnie. „Istotną rolę w twórczości Ambroziaka odegrała sytuacja polityczna w Polsce w latach 80-tych oraz dominująca rola katolicyzmu w polskim społeczeństwie – pisze kuratorka ekspozycji, Dorota Seweryn Puchalska, która będzie gościem Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej. – Z drugiej strony artysta reaguje na współczesną kulturę masową (w tym komiksy, kreskówki, filmy z gatunku science fiction) i agresywne przekazy medialne. Figura lalki służy mu do konfrontacji nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni z nieustannym zmaganiem z brutalną rzeczywistością. Groteskowo zdeformowane, przeskalowane i nieoszlifowane postacie Ambroziaka są niemalże prowokacyjnie brzydkie. Nazywane przez artystę „Minotaurami” i „Laleczkami” – humanoidalne istoty o anonimowych twarzach – jednocześnie dają świadectwo i rzucają wyzwanie naszej współczesności.”

Na pierwszym inauguracyjnym zebraniu Związku Literatów w Lublinie (21 maja 1932) prezesem został wybrany Józef Czechowicz. Na drugim zebraniu, 6 czerwca 1932, Czechowicz zrzekł się przewodnictwa na rzecz Franciszki Arnsztajnowej. Niedługo po obchodach 85-lecia powołania Związku, goście programu będzie kierownik Muzeum Czechowicza w Lublinie Jarosław Cymerman. Za kilka dni (15-go czerwca) minie rocznica ukazania się pierwszego numeru pisma „Reflektor” – najważniejszego lubelskiego pisma literackiego, jakie ukazywało się w Lublinie w okresie międzywojennym. O tym także porozmawiamy w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Wrócimy też do promocji książki „Wreszcie nie pojawia się nikt” – o szkicach o twórczości Andrzeja Niewiadomskiego rozmawiano niedawno w Muzeum Czechowicza.

„Bitwa o literaturę/Leśmian w roku nieleśmianowskim” – wrócimy do spotkania, które pod tym hasłem odbyło się w Teatrze Starym w Lublinie. Gośćmi Jerzego Sosnowskiego byli Anna Czabanowska-Wróbel i Paweł Próchniak.

(na zdjęciu od prawej Magdalena Ujma i Grażyna Lutosławska, fot. Jacek Gański)

Exit mobile version