25.06.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

niedziela 25.06

W niedzielę mija 147. rocznica śmierci Konrada Bielskiego, związanego z Lublinem prawnika, poety i prozaika. Był członkiem zespołu redakcyjnego Kameny, współzałożycielem lubelskich pism literackich Lucifer (1921-22) i Reflektor. Współtworzył grupę literacką, która zrzeszała się wokół Reflektora. Przyjaźnił się z Józefem Czechowiczem. O Bielskim opowiedzą mecenas Piotr Sendecki i Adam Kulik, autor filmu „Niepokorny. Rzecz o Konradzie Bielskim” (2011).

Przypomnimy też postać związanego z tym środowiskiem Józefa Łobodowskiego, o którym opowiadał Adam Tomanek, zmarły niedawno redaktor Radia Lublin i siostrzeniec poety.

„Nowa forma Wielkiego Jutra. Sztuka awangardy w Muzeum Lubelskim w Lublinie” to wystawa, o jakiej opowie jej kuratorka, Bożena Kasperowicz. Ekspozycję można oglądać na Zamku Lubelskim do 30 lipca. To próba pokazania bogatego okresu w sztuce polskiej pomiędzy latami 1914-1939, „(…) kiedy kolejne grupy artystów z formistami na czele rozpoczęły prawdziwy eksperyment z awangardą – czytamy w zapowiedzi. – (…) 4 listopada 1917 roku w krakowskim Pałacu Sztuki odbyła się pierwsza wystawa ekspresjonistów polskich, w 1919 roku przemianowanych na formistów. Wystawa okazała się przełomowym wydarzeniem, które umownie można uznać za początek polskiej awangardy. Oprócz Czyżewskiego i braci Pronaszków swoje prace pokazali wówczas m.in. Leon Chwistek, Jan Hrynkowski, Tymon Niesiołowski, Jan Rubczak, Władysław Skoczylas, Konrad Winkler, Stanisław Ignacy Witkiewicz (ps. Witkacy), Eugeniusz Zak. Przykłady twórczości wymienionych artystów można zobaczyć na wystawie przygotowanej w Muzeum Lubelskim.”

Andrzej Titkow, poeta, reżyser i prawnuk Franciszki Arnsztajnowej, był niedawno gościem Miasta Poezji. Spotkanie wokół najnowszego tomu wierszy Titkowa „Pieśń pod pieśniami” prowadził Jarosław Cymerman. Wrócimy do tego wieczoru.

Koncert jednego z najlepszych kantorów na świecie, mieszkającego na co dzień w Nowym Jorku, Yaakova „Yanki” Lemmera zainauguruje Zjazd Lublinerów, międzynarodowe spotkanie dawnych żydowskich mieszkańców miasta i ich potomków. Zjazd, organizowany przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Grzegorz Jędrek zaprosi na to wydarzenie.

Tuż po godzinie 7.00 Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu Piotr Sendecki i Grażyna Lutosławska /fot. Marzenna Sendecka/

Exit mobile version