600-lecie Bełżyc uświetnił sam król

wp 20170613 11 01 29 pro kopia

Bełżyce obchodzą 600 lat. Miasto już piąty dzień świętuje swój jubileusz. Dokładnie 17 maja 1417 roku król Władysław Jagiełło udzielił przywileju pozwalającego założyć miasto.

I dziś król Jagiełło zjawił się na uroczystościach w Bełżycach. Na koniu prowadził marsz ulicami miasta. – Postanowiłem ponownie pojawić się w Bełżycach i przypomnieć mieszkańcom, jak 600 lat temu uroczyście nadałem miastu prawo organizowania targów i posiadania takoż samych praw jak posiada Lublin.

Bełżyce to miasto z bogatą historią. – Powiadają, że w Bełżycach w XV w. miał odbyć się zjazd szlachty małopolskiej, na którym miała zapaść decyzja o powołaniu na króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Tak przynajmniej głoszą legendy. W mieście można zobaczyć ruiny zamku. Była też tu szkoła kalwińska, znana nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie – opowiada Józef Rakuś. A co z teraźniejszością miasta? – W zasadzie, jeśli chodzi o szkoły, dostęp do szkoły, kultury, basenu to wszystko tutejsza młodzież ma. Warto by jednak, żeby niektóre ulice trochę wypiękniały. Bo taka Lubelska trochę odstaje – dodaje Józef Rakuś.

– W tym roku nie mamy jakiejś dużej strategicznej inwestycji, ale odnowiliśmy otoczenie urzędu miasta. Była okazja zrobić taki mały face lifting. Co prawda nie zdążyliśmy zrobić rewitalizacji centrum miasta, ale mamy już uchwalony program. W tej chwili czekamy na środki unijne – mówi Ryszard Góra, burmistrz Bełżyc.

Patronem Bełżyc jest św. Antoni . – Jego kult nie ustaje, bo wszyscy jesteśmy zagubieni. Pan Bóg odnajduje nas przez swoich świętych. Są oni znakiem jego dobroci i miłości.  I taki znakiem jest właśnie św. Antoni, związany z naszą ziemią, z Lublinem, z Bełżycami – stwierdził arcybiskup lubelski Stanisław Budzik.

Odpustową mszę św. za mieszkańców miasta sprawowali: abp Stanisław Budzik i ks. Czesław Przech – były wieloletni proboszcz parafii w Bełżycach.

Wtorkowe uroczystości zakończyły pięciodniowe wydarzenia rocznicowe w mieście. Choć w tym roku przygotowano ok. 30 związanych z jubileuszem mniejszych imprez.

Jednak w rzeczywistości Bełżyce są starsze niż 600 lat. Jak twierdzą historycy, osadnictwo na tym terenie istniało już w czasach prehistorycznych. Znaleziono tu zabytki z przełomu późnego neolitu i początków epoki brązu.

DaCh

Za zdj: Obchody 600-lecia Bełżyc, 13.06.2017, fot. Dorota Choma

Exit mobile version