Dziś 77. rocznica pierwszego transportu polskich więźniów do Auschwitz. 14 czerwca 1940 roku z więzienia w Tarnowie przywieziono do niemieckiego obozu 728 osób. Byli to więźniowie polityczni, głównie z południa Polski.
Część z nich była związana z konspiracją niepodległościową, inni zostali złapani przez Niemców, gdy przedzierali się na Węgry, aby dostać się do Francji, do tworzonej tam Armii Polskiej.
Pierwszym polskim więźniem politycznym w Auschwitz był pochodzący z Sanoka 15-letni Stanisław Ryniak, zatrzymany podczas obławy Gestapo na młodych konspiratorów w Jarosławiu. W obozie dostał numer 31. Niższe numery mieli tylko niemieccy więźniowie kryminalni, którzy pełnili funkcje blokowych i kapo. Stanisław Ryniak przeżył obóz i wojnę podobnie jak niespełna 240 polskich więźniów z pierwszego transportu do Auschwitz.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady byli więźniowie obozu koncentracyjnego na Majdanku spotkają się z uczniami lubelskich szkół. Wspólnie oddadzą hołd ludziom, którzy zginęli oraz złożą kwiaty i zapalą znicze u stóp pomnika – bramy. Uczniowie wysłuchają też wykładu na temat niemieckiej okupacji oczami obozowych więźniów. O swoich przeżyciach opowie Zdzisław Badio, który miał 17 lat, kiedy z łapanki we wrześniu 1942 roku trafił na Majdanek, był tam przez blisko 4 miesiące.
IAR
Fot. www.majdanek.eu