Arkadiusz Iwaniuk o nowych zasadach segregacji śmieci

dsc 0752

Od 1 lipca na terenie całego kraju obowiązywać będą jednolite zasady segregacji śmieci. Reguluje je rozporządzenie resortu środowiska o selektywnej zbiórce odpadów komunalnych. Celem jest zwiększenie wskaźnika recyklingu w ujęciu krajowym.

Nowe zasady segregacji odpadów będą bardziej drobiazgowe niż dotychczas obowiązujące. W myśl rozporządzenia do oddzielnych pojemników będziemy wrzucać: papier, szkło, metale i plastik oraz odpady ulegające biodegradacji. – Chcąc uniknąć kar, będziemy musieli się nauczyć nowych nawyków. W zależności od tego, jakie rozwiązanie przyjmie dany samorząd, możemy jeszcze bardziej sobie podzielić odpady na przykład szkło na barwne i bezbarwne, a odpady biodegradowalne na zielone z ogrodów i odpady kuchenne – wyjaśnia Arkadiusz Iwaniuk (na zdj.), zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska w Lublinie.

Rozporządzenie resortu środowiska nakazuje także dostosowanie pojemników na odpady do segregacji. Za zmiany odpowiedzialne będą gminy. Od lipca, przez kolejne pół roku samorządy będą musiały dostosować i opisać odpowiednio pojemniki. W ciągu 5 lat należy je w dodatku wymienić, by odpowiadały nowym kryteriom.

Zwiększenie poziomu recyklingu do 2020 roku umożliwi pozyskiwanie przez Polskę dodatkowych funduszy unijnych na infrastrukturę gospodarki odpadami – to w sumie kwota 1,3 miliarda euro.

IAR / WB / opr. SzyMon

Fot. Weronika Pawlak

Exit mobile version