Mieszkanie Plus to rządowy program budowy tanich lokali na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Czy rządowi uda się zaspokoić „głód” mieszkaniowy, z jakim mamy do czynienia w Polsce?
– Polacy wciąż zmagają się z niedoborem mieszkań. W Unii Europejskiej zajmujemy 24. pozycję pod względem powierzchni mieszkaniowej na osobę. W Polsce jest to 27,6 metra, a średnia unijna to niemal 40 metrów kwadratowych. Co 10. Polak nie ma łazienki, 1 na 5 mieszkań nie ma ogrzewania, co 30. polska rodzina nie ma w domu bieżącej wody, więcej niż połowa naszych rodaków nie ma zdolności kredytowej, by swoją sytuację mieszkaniową na rynku poprawić. Wszystkie formy wsparcia dla budownictwa mieszkaniowego są dzisiaj nie tylko kwestią gospodarki, bo w Polsce przybywa około 120 tysięcy mieszkań rocznie, a chcielibyśmy, aby było to 200 tysięcy. Jest to takie nasze zobowiązanie wobec Polaków – powiedział na antenie Radia Lublin poseł Prawa i Sprawiedliwości, Artur Soboń (na zdj.). – W temacie obaw, mogę się zgodzić z jedną rzeczą – jeśli chodzi o prawo wykupu, nie może ona ograniczać się wyłącznie do BGK Nieruchomości, ani do aktywności rządowej spółki Skarbu Państwa, tej czy innej. Moim zdaniem kluczem do sukcesu Mieszkania Plus jest włączenie do tego samorządów i inwestorów prywatnych – dodał gość Stefana Sękowskiego.
Jak mówił Artur Soboń – koncepcja nasza polega na tym, żeby nie było tutaj pomocy publicznej. Konstrukcja programu w żaden sposób nie wlicza się do polskiego długu publicznego. Włączenie inwestorów prywatnych poprzez spółki, które dają możliwość rozproszonego akcjonariatu, dla tych, którzy chcieliby wejść w finansowanie rynku mieszkaniowego, jako formy kapitału i zysku na tym kapitale, bo one miałyby preferencje podatkowe.
Część mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus może powstać przy urzędach pocztowych. Nad takim rozwiązaniem pracuje Poczta Polska. Mieszkania mogłyby powstać na przykład nad placówką pocztową. Te nieruchomości wymagałyby remontu, ale koszt byłby niższy niż w przypadku budowy nowego obiektu.
Pod koniec maja Poczta Polska podpisała z BGK Nieruchomości umowę ramową w sprawie udostępnienia gruntów w dwóch lokalizacjach w Warszawie oraz po jednej we Wrocławiu, w Grudziądzu i w Rybniku. Możliwe jest rozszerzenie porozumienia o kolejne tereny. We wskazanych lokalizacjach może powstać nawet 1800 mieszkań.
Pierwszeństwo w dostępie do rządowych mieszkań będą miały rodziny wielodzietne i te o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszyscy obywatele.
W programie, który umożliwi tańsze kupno lub wynajem mieszkań, w województwie lubelskim biorą udział także: Świdnik, Zamość, Biała Podlaska i Puławy.
Sęk / opr. SzyMon
Fot. Marcin Tokarski