Chełm: Likwidacja parkingów zmniejszy korki?

parking 1

Interpelacja radnego miasta Chełm, dotycząca zmiany organizacji ruchu w ścisłym centrum miasta, wywołała dyskusję wokół braku tam miejsc parkingowych. Zamknięcie kilku przebudowywanych dróg w obrębie śródmieścia zwiększyło ruch na pozostałych ulicach w centrum miasta do tego stopnia, że powstają tam duże korki.

By upłynnić ruch, radny Zdzisław Szwed proponuje likwidację parkingów w pobliżu urzędu miasta. – Parkują tam praktycznie tylko pracownicy urzędu. Z chwilą szczytu komunikacyjnego wycofują swoje auta, aby włączyć się do ruchu. Stwarza to bardzo duże zagrożenie i tworzy wielkie korki w tak newralgicznym miejscu. W miejscu tego parkingu powinno się zrobić normalny pas ruchu, lewoskręt w ulicę Reformacką w kierunku Pocztowej. Bardzo mocno korkuje się odcinek ulicy Podwalnej, między ulicą Lubelską a placem Gdańskim. Tam, po lewej stronie parkuje 4-5 samochodów. Udrożnienie tego odcinka spowodowałoby, że pojazdy mogłyby skręcać jednocześnie w prawo i lewo.

W centrum brakuje miejsc parkingowych, dlatego pomysł likwidacji parkingów, wyznaczonych na ulicach Strażackiej i fragmencie Podwalnej wzbudził kontrowersje.

– Ta ulica jest dość szeroka, a jednocześnie jednokierunkowa. W związku z tym jest podstawa, aby znajdowały się tam miejsca parkingowe. I nie wydaje mi się, żeby istniała potrzeba jakiegoś większego udrożniania ruchu. Nie ma sensu robić „autostrady” pod kinem „Zorza”, bo i tak samochody tam muszą się poruszać z ograniczoną prędkością – odpowiada radny Sławomir Niepogoda, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie.

– Uważamy, że trzeba znaleźć kompromis pomiędzy ilością miejsc parkowania a płynnością ruchu. Takim kompromisem będzie pozostawienie parkingu na lewym pasie ulicy Strażackiej, a ustawienie zakazu postoju na pasie prawym – uważa Grzegorz Gorczyca, prezes Automobilklubu Chełmskiego.

Zdanie mieszkańców na ten temat jest podzielone. Według niektórych należałoby stworzyć nowe parkingi w innych obszarach centrum, gdzie nie przeszkodziłyby one ruchowi. Pogląd ten podziela radny Szwed. – Swego czasu zwróciłem się do pani prezydent o wskazanie terenów, gdzie mogłyby powstać takie parkingi. A takie obszary są. W ostatnim czasie nie oddano żadnego nowego większego parkingu.

– Cały czas szukamy możliwości, aby tworzyć miejsca parkingowe. W tej chwili trwają prace przy budowie mieszczącego ponad 40 pojazdów przy ul. Ks. Mrozka – nie zgadza się pełnomocnik prezydent Chełma, Roland Kurczewicz.

Według Grzegorza Gorczycy w problemie braku ilości miejsc parkingowych w centrum może pomóc wprowadzenie tam płatnego parkowania. – W jakiś sposób rozwiązałoby to problem. Wiele osób dojeżdża tu do pracy. Mogłyby one przesiąść się do autobusów, w okresie letnim dojeżdżać rowerami. Ale korzystają z tego, że parkingi są bezpłatne i je zajmują.

Jednak Roland Kurczewicz nie podziela tego optymizmu. – Nie spowoduje to zmniejszenia ilości pojazdów. Być może będzie to wpływało na ich większą rotacyjność. Każda osoba, która będzie chciała się dostać pojazdem do centrum miasta i tak będzie musiała go gdzieś zaparkować. Nie bierzemy pod uwagę możliwości zamknięcia całego centrum. Jest to natomiast temat otwarty. Będziemy w tej sprawie słuchać głosu mieszkańców.  

Radny Szwed czeka na odpowiedź na złożoną interpelację. Opinię odnośnie zmiany organizacji ruchu wyrazi komisja do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jeśli będzie pozytywna, zmianą zajmie się Wydział Infrastruktury Urzędu Miasta Chełm i prawdopodobnie kilkanaście miejsc parkingowych w pobliżu magistratu zniknie.

DoG

Fot. archiwum

Exit mobile version