Dyskutują na temat żywienia zwierząt w Polsce

pasza

W Lublinie naukowcy rozmawiają na temat pasz dla zwierząt. Chcą sprawdzić jak Polska wypada na tle trendów światowych.

– Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie specjalizuje się w fitobiotykach, czyli produktach zielarskich – mówi dyrektor Instytut Żywienia Zwierząt i Bromatologii prof. Eugeniusz Grela. – Ponieważ od 2016 roku został wprowadzony zakaz stosowania antybiotykowych stymulatorów wzrostu w żywieniu zwierząt. Wobec powyższego, jeśli tego nie można, to szukamy innych dodatków, które w jakiś sposób promowałyby zdrowie zwierząt i wysoką produkcję. Do nich m.in. należą fitobiotyki, probiotyki, symbiotyki. My, jako Lublin, specjalizujemy się głównie w produkcji i wykorzystaniu ziół.

– Na naturalne stymulatory wzrostu kładą nacisk na przykład Szwajcarzy – dodaje prof. Grela. – W naturze tkwi wiele sił witalnych, które przekazane do pasz zwierząt dają dobre rezultaty. Czasami mamy lepsze rezultaty niż grupy kontrolne z antybiotykiem.

Naukowcy z Polski chcą przez dwa dni omówić problematykę żywienia zwierząt w Polsce na tle trendów światowych. 46. Sesja Naukowa Sekcji Żywienia Zwierząt Komitetu Nauk Zootechnicznych i Akwakultury Polskiej Akademii Nauk z udziałem gości z zagranicy potrwa do jutra.

TSpi

Fot. foter.com

Exit mobile version