Kranówka jak mineralna. MPWiK otworzył drzwi

pm mpwik21 1

Zwiedzanie pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego, pokaz pojazdów specjalistycznych używanych przez lubelski MPWiK oraz spływ kajakami po Bystrzycy – to tylko część atrakcji przygotowanych z okazji dnia drzwi otwartych w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Wśród atrakcji były także m.in. łódki i wodne kule dla dzieci. 
Można też poznać zalety lubelskiej „kranówki” i napić się wody prosto z jej ujęcia. – Jest to woda czysta, zdrowa i bezpieczna – mówi kierownik centralnego laboratorium MPWiK, dr Tomasz Żytyński. – Ma ona około 600 miligramów związków mineralnych w jednym litrze. Najwięcej jest wodorowęglanów, sporo wapnia i magnezu. Związki te odpowiadają za bardzo istotne elementy potrzebne naszemu organizmowi. Wapń stanowi budulec kośćca, zębów, wpływa na pracę mięśnia sercowego, jest jedynym związkiem mineralnym biorącym udział w procesie krzepnięcia krwi. Magnez ma duży wpływ na procesy mózgowe i krążeniowe.

– Zanim woda dotrze do kraju jest czerpana z kilkunastu ujęć wód podziemnych, zlokalizowanych na obrzeżach Lublina. W ich skład wchodzi ponad 60 studni głębinowych. Niektóre z nich mają ponad 100 metrów głębokości. Oznacza to, ze woda czerpana z tych ujęć jest bardzo wysokiej jakości. Aby dotrzeć do miejsc, z których jest pobierana, musi przez 30-40 lat przesiąkać przez warstwy skalne, tym samy się oczyszczając i mineralizując – mówi kierownik Wydziału Produkcji Wody Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie, Elżbieta Kuzioła

– Pogotowie wodociągowo-kanalizacyjnego pracuje 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. O każdej porze dnia i nocy można do nas dzwonić, o każdej porze doby przyjedziemy i udzielimy pomocy – informuje kierownik pogotowia wodociągowo-kanalizacyjnego w Lublinie, Marek Malendowski.

Dzień Drzwi Otwartych w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji przy al. Piłsudskiego 15 trwał do 16.00.

MaK

Fot. Piotr Michalski

Exit mobile version