Krzysztof Hetman: Niepełnosprawni oczekują normalności

plakat 215

Około 80 milionów Europejczyków to osoby z niepełnosprawnościami. To dwukrotność populacji Polski. Wiele z nich ma utrudniony dostęp lub jest wykluczona z korzystania z produktów i usług na wspólnym rynku europejskim.

„Europa bez barier” – to tytuł konferencji, która już jutro (09.06.2017) rozpocznie się w Lublinie. Jednym z pomysłodawców tego spotkania jest Krzysztof Hetman (na zdjęciu), poseł do Parlamentu Europejskiego. – Niepełnosprawni oczekują normalności – zaznaczył na wstępie. Z gościem rozmawiał Wojciech Brakowiecki.

– Organizuję tę konferencję wspólnie z Markiem Plurą. To poseł do PE z województwa śląskiego. Jest osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku. On najlepiej wie, jakie bariery osoba niepełnosprawna napotyka w codziennym życiu – zaznaczył europoseł.

– Konferencja będzie przede wszystkim dotyczyła dokumentu, nad którym pracujemy w Parlamencie Europejskim. To Akt Dostępności, który dotyczy wskazania, by usługi i produkty w przestrzeni Unii Europejskiej były dostosowane dla osób niepełnosprawnych i – co bardzo ważne – starszych. Ponadto na konferencji zaprezentują się nasi młodzi przedsiębiorcy – zapowiedział Hetman.

– Sytuacja osób niepełnosprawnych w UE zmieniła się, ale nie na tyle, by nie było konieczności rozmawiania o tym i szukania rozwiązań, które tym osobom ułatwiają życie. Wciąż nie brakuje barier, na jakie te osoby natrafiają, których my, pełnosprawni w ogóle nie zauważamy. Drobne kwestie absolutnie determinują jakość życia niepełnosprawnych i to, w jakiej przestrzeni mogą się poruszać. Także osoby starsze i niedołężne dotyka szereg problemów, m.in. architektonicznych. To także kwestie dostępu do Internetu – podkreślił gość.

– Chodzi o to, by osoby niepełnosprawne, które poruszają się po całej Unii Europejskiej, miały możliwość, by ta przestrzeń była ujednolicona, a produkty i usługi, które do nich trafiają, były na podobnym poziomie dostępności w poszczególnych krajach członkowskich. W UE mieszka około 500 milionów ludzi, z tego 80 milionów to osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. To blisko 20% mieszkańców. Do tego dodać trzeba osoby starsze – mówił europoseł.

– Cieszę się, że akceptacja dla osób niepełnosprawnych w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie. Istnieje świadomość ich obecności wokół nas. Natomiast zmian trzeba dokonać od najniższego poziomu tj. najmniejszej bariery architektonicznej aż po kwestie związane z uregulowaniami ws. dostępu do Internetu. Korzystamy z niego codziennie, a mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że wiele osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami nie ma takiej możliwości. My – jako osoby pełnosprawne – nie zwracamy uwagi na bariery dotyczące innych, istniejące wokół nas. Potrzebny jest wzrost świadomości – to będzie kolejny sukces – wskazał Hetman.

– Uznaliśmy z posłem Plurą, że jutrzejsza konferencja nie może być tylko debatą wielu znamienitych osób, które będą dyskutować o problemach niepełnosprawnych. Przede wszystkim będziemy rozmawiać o Akcie Dostępności, który budzi kontrowersje i o nich właśnie będziemy debatować. Na tej konferencji dajemy także szansę zaprezentowania się młodym ludziom, którzy są przedsiębiorcami, pozakładali start-upy w całej Polsce i mają genialne pomysły, mogące ułatwić codzienne życie osobom niepełnosprawnym i starszym. Jestem przekonany, że właśnie na te innowacyjne produkty czy usługi ci początkujący przedsiębiorcy bez trudu zdobędą unijne dofinansowanie. Bez środków europejskich nie mogliby oni często ruszyć ze swoimi pracami – podsumował gość.

WB / opr. MatA

Fot. www.niepelnosprawni.pl

Exit mobile version