Lublin: Będzie międzymiejska współpraca ws. migracji

zuk1 8

Prezydenci 12 największych polskich miast, w tym Lublina, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, podpisali deklarację o współdziałaniu w dziedzinie migracji. Zadeklarowali „otwartość i wolę współpracy z rządem, organizacjami pozarządowymi i związkami religijnymi”. 
– Polskie duże miasta od wielu lat są otwarte na procesy migracyjne i różnorodność mieszkańców – czytamy w Deklaracji, podpisanej przez prezydentów Białegostoku, Bydgoszczy, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Warszawy i Wrocławia. Nie podpisał się pod nią jeszcze prezydent Katowic, który przebywa w zagranicznej delegacji.  

Deklaracją oburzony jest poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Soboń. – Widzimy, co dzieje się na ulicach Berlina czy Paryża. Prezydentowi Lublina zabrakło realnej oceny sytuacji – uważa Artur Soboń. – To jest arogancja najwyższej kategorii. Jeśli władze Lublina uważają, ze mają zgodę mieszkańców miasta na podpisanie deklaracji o przyjmowaniu imigrantów muzułmańskich, to moim zdaniem Krzysztof Żuk (na zdj.) dalece oderwał się od rzeczywistości i od oceny tego, co może, a czego nie może prezydent miasta. W tej sprawie powinien z pewnością zapytać mieszkańców Lublina.

– To jest coś zupełnie niebywałego, że prezydenci miast piszą, że w kontekście sytuacji społeczno-demograficznej Polski imigracja jest rozwiązaniem korzystnym i przyjęcie imigrantów muzułmańskich, nawet nie uchodźców, pomoże rozwijać nasze miasta, czynić je bardziej innowacyjnymi i konkurencyjnymi. Ja tak nie uważam. Sądzę, za to, że przyjęcie imigrantów muzułmańskich uczyni Lublin mniej bezpiecznym, a rolą prezydenta jest zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańcom miasta. Jeśli kiedykolwiek miałaby nastąpić relokacja i zgoda prezydenta Lublina już na konkretnych migrantów muzułmańskich, powinniśmy się wszyscy domagać od niego referendum – dodaje Soboń.

Jak wynika z rozmów reportera Radia Lublin z mieszkańcami miasta, większość z nich jest przeciwna przyjmowaniu imigrantów.

– Nie widzę takiej możliwości, aby Lublin, gdzie mamy trzy mieszkania socjalne, mógł przyjąć imigrantów. Gdy przy Lubartowskiej zawaliła się kamienica nie byliśmy w stanie zapewnić mieszkań zastępczych nawet naszym mieszkańcom – uważa radny Prawa i Sprawiedliwości, Zbigniew Ławniczak.

– Główną intencją deklaracji o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich było wyrażenie gotowości samorządów do współpracy z rządem w zakresie migracji. I służy ona wymianie doświadczeń i dobrych praktyk miast, które od lat doświadczają praktyk migracyjnych i różnorodności mieszkańców – wyjaśnia Joanna Bobowska z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Lublina.
O podpisaniu Deklaracji poinformowano podczas konferencji, towarzyszącej odbywającemu się w Gdańsku spotkaniu pod hasłem  „Miasta integrujące. Integracja = bezpieczeństwo”.    
Jako podstawy dla integracji ludzi o różnym pochodzeniu prezydenci wymieniają: przyjazną obsługę w urzędach, znalezienie mieszkania, możliwość zatrudnienia, dostęp do edukacji i służby zdrowia, naukę języka i kultury polskiej.   

PaSe / PAP

Fot. archiwum

Exit mobile version