Muzyczna kontrabanda

schowek 30

Próbę nielegalnego wywozu instrumentów muzycznych wykonanych z drzew tropikalnych objętych ochroną gatunkową udaremnili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Chełma. Towar miał trafić na Ukrainę. Instrumenty muzyczne zgłosiła do odprawy w Oddziale Celnym w Chełmie jedna z holenderskich firm. – Chodziło o 18 gitar oraz 13 bębenków afrykańskich Djembe – mówi Marcin Czajka z Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Okazało się, że w dokumentach towarzyszących przesyłce znajdował się zapis, iż towary te podlegają pod przepisy konwencji CITES w sprawie ochrony gatunków dzikiej fauny i flory. Ten fakt potwierdził też funkcjonariuszom eksporter towaru. Nie załączył on jednak do przesyłki wymaganych przepisami zezwoleń na przewóz instrumentów przez granicę tłumacząc, że nie wiedział, iż takie zezwolenie jest wymagane przy dostawach towaru na Ukrainę. Towar został zatrzymany. Sprawę prowadzi Delegatura w Lublinie Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej.

Funkcjonariusze celno-skarbowi zwracają uwagę, aby przekraczając granicę pamiętać, że jeśli przewozimy towary, które są wykonane z części roślin lub zwierząt objętych ochroną gatunkową CITES, wówczas wymagane jest specjalne zezwolenie. Jeśli podróżny nie posiada odpowiednich dokumentów pozwalających na ich przewóz, wówczas grozi mu konfiskata przedmiotów i sprawa karna.

Za nielegalny przewóz przez granicę okazów CITES grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

MaT

Fot. www.lubelskie.kas.gov.pl

Exit mobile version