W Lublinie rozpoczyna się „Festiwal Małych Opowieści”. Przez najbliższe cztery dni swoje spektakle zaprezentują opowiadacze z całego świata. Na wydarzenie składa się kilka części.
Jedną z nich jest podsumowanie konkursu na krótką opowieść. – Uczestnicy konkursu zmierzyli się z tematem „Najważniejszy człowiek w życiu” – mówi koordynatorka Festiwalu, Alina Bąk. – Jesteśmy świadkiem zebrania ponad 16000 małych, ale tak naprawdę wielkich, opowieści ludzi, którzy nas na co dzień otaczają. Postanowiliśmy je nagrodzić i pokazać. Dać świadectwo temu, że powinniśmy rozejrzeć się wokół i zastanowić się, czy sami nie posiadamy takich ważnych dla naszego życia historii.
Drugą część Festiwalu stanowią spektakle opowieści przygotowane przez artystów z całego świata. – Będą to prezentacje różnych tradycji opowiadań – mówi dyrektor artystyczny Festiwalu, Ewa Benesz. – Pojawią się uznane nazwiska: Bruno de La Salle z legendą o królu Arturze, Massimo Schuster z „Orlandem szalonym” i Maria Isabel Gonzalez Munoz z „Don Kichotem”.
„Festiwal Małych Opowieści” uzupełnią spotkania z pisarzami i reportażystami. Wśród nich znajdą się dziennikarki Radia Lublin: Grażyna Lutosławska i Katarzyna Michalak. – Festiwal da publiczności możliwość uczestnictwa w spektaklach opowieści, ale także możliwość spotkania z reportażystami, czyli tymi, którzy podsłuchują, obserwują takie życiowe opowieści i przelewają je na papier – wyjaśnia Alina Bąk.
Gościem specjalnym wydarzenia będzie aktor teatralny i filmowy, Robert Więckiewicz.
Jako pierwsi ze swoimi opowieściami wystąpią artyści z Włoch. O godzinie 18.00 będzie można usłyszeć historię pt. „Wielka i prawdziwa historia Paladynów Francji” w wykonaniu Massimo Schustera, a o 20.00 opowieść „Trzy kobiety nad morzem” Liuby Scudieri i Enza Mironego.
Oba spektakle zostaną zagrane w oryginalnych wersjach językowych z tłumaczeniem na język polski.
Wydarzenie odbywa się w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Festiwal potrwa do soboty, 24 czerwca. Pełny program można znaleźć na stronie: teatrnn.pl.
Wydarzenie organizuje Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, a Polskie Radio Lublin objęło festiwal patronatem medialnym.
MaK
Fot. Weronika Pawlak