Ostatnie przygotowania przed magiczną Nocą Kultury

wieza cisnien

Trudno policzyć wszystkie atrakcje jakie przygotowano na tę wyjątkową noc. Przez kilka godzin Lublin zamieni się w wyjątkowe, tajemnicze, kulturalne miejsce. Noc Kultury co roku przyciąga tłumy chętnych. Podczas tej edycji przygotowano dla nich kilkaset wydarzeń.

W tę noc Lublin będzie tętnić życiem w rytm muzyki poważnej, rockowej i jazzowej. Nie zabraknie ulicznych spektakli i wydarzeń teatralnych. Budowanie scen, upiększanie miasta i przygotowania instrumentów dobiegają końca.

– Najważniejsze punkty, których nie można przegapić podczas tej wyjątkowej nocy to na pewno wieża ciśnień, która będzie odtworzona na placu Wolności – mówi Aleksandra Sobieszak, wolontariuszka Nocy Kultury.

– Wieża ma blisko 22 m – mówi Robert Zając. – Czyli prawie dokładnie rekonstruuje rozmiar wieży oryginalnej. W tamtym czasie to był jeden z trzech najwyższych punktów w Lublinie. Dzisiaj już nie.

Konstrukcja będzie składać się z 8 ścian, po 22 metry wysokości i 3 metry szerokości każda. Całość zostanie obciążona zbiornikami z wodą o ciężarze 30 ton.

– Na pewno trzeba zobaczyć ul. Furmańską i Stworzenie Świata – dodaje Aleksandra Sobieszak. – Wyjątkowym punktem rozrywkowym będzie też koncert na dachu, na którym m.in. wystąpi Smolik i Kev Foxx.

– Trwają ostatnie prace przy budowie Mostu Kultury – mówi Rafał Rutkowski z Pracowni Sztuki Społecznie Zaangażowanej „Rewiry”. – Jak co roku jest to praca żmudna, ale potem, jak widać, jakoś to wszystko cieszy. Odbędzie się tu przegląd kapel, na który zapraszamy. Jestem pewien, że frekwencja będzie olbrzymia.

– Mamy ok. 3 tysięcy kwiatów – mówi florystka Magdalena Rutkowska. – Jest idea, żeby promować kwiaty, które są coraz mniej popularne, a kiedyś były bardzo popularne i wiązały się z każdą okazją. Jest to również promowanie kultury, która nie może się obejść bez pięknych rzeczy.

– Co polecam, to po prostu wybrać się w Noc Kultury na ulice Starego Miasta i okolic, bo tam się będzie działo dużo magicznych rzeczy – mówi Kasia Pudło z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Trybunał Koronny udekorowany zostanie mnóstwem balonów. Całość utrzymana będzie w barwach wieczoru i zachodzącego słońca. Na ulicy Grodzkiej z kolei będzie można zobaczyć Łapacza Snów. Większość uczestników Nocy Kultury zaczyna i kończy swoją podróż na deptaku. Tam też, pod miejskim ratuszem znajdzie się miejsce do wytchnienia i odpoczynku. 

Od piątku przed lubelskim ratuszem funkcjonuje punkt informacyjny. Tam można otrzymać szczegółowy program wydarzeń Nocy Kultury. Punkt czynny będzie także w sobotę.

Noc Kultury także w Radiu Lublin. Relacje z naszego nocnego, wyjazdowego studia już od 19:00.

Program Nocy Kultury dostępny jest tutaj.

Darmowe autobusy nocne i więcej kursów na Noc Kultury – lubelski Zarząd Transportu Miejskiego podobnie jak w latach ubiegłych w czasie tej wyjątkowej dla miasta nocy zwalnia wszystkich pasażerów z opłat za bilety. Dodatkowo między godziną 22.45 a 2.30 autobusy komunikacji miejskiej pojadą co 15 minut. Od 2.30 do 4.30 będą natomiast jeździć co godzinę.

DaCh / ZAlew

(na zdjęciu: wieża ciśnień, fot. Kinga Hendzel)

Exit mobile version