29 czerwca po godzinie 13.00 nad Lublinem przeszła nawałnica. Wiał silny wiatr, padał grad. Skutkami nawałnicy została dotknięta również znaczna część województwa.
Do tej pory strażacy otrzymali ponad 500 zgłoszeń z całego regionu. – Na szczęście nie mamy informacji o ofiarach śmiertelnych lub rannych osobach – informuje Michał Badach z Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. Zgłoszenia dotyczą między innymi powalonych drzew, zniszczonych samochodów, zablokowanych dróg i zalanych budynków.
– Bez prądu jest 21 tysięcy mieszkańców, między innymi z powiatów łęczyńskiego i świdnickiego – informuje Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody lubelskiego.
Burza dała równie się we znaki kolejarzom. Najgorzej jest na linii między Parczewem a Łukowem. Tu drzewa spadły na trakcję i zniszczyły ją. Na przejazd oczekują obecnie trzy składy PKP Intecity.
Pierwsze sygnały o szkodach dostaliśmy od Słuchaczy. – Drzewo leży na ul. Chęcińskiego. Uszkodzonych jest kilka aut. To niemal jak tornado – relacjonuje jeden z nich.
– Były informacje o osobach uwięzionych w samochodach, nie do wszystkich jesteśmy w stanie szybko dotrzeć – mówi Andrzej Szacoń, rzecznik lubelskich strażaków.
– To były chwile grozy – mówią mieszkańcy Lublina. – Deszcz tak pionowo leciał, ze strach było wyjść z budynku. Nic nie było widać, było tak ciemno i szaro. Byłam w szpitalu, na onkologii, bardzo gwałtownie otworzyło się okno i włączył alarm przeciwpożarowy. Na ulicy Obywatelskiej koła samochodów w całości są w wodzie, nie można przejść na drugą stronę. Wszędzie są połamane gałęzie. Jest naprawdę strasznie. Na ulicy Chodźki bardzo duże drzewo spadło na akademik. Chciałam pojechać trolejbusem, ale na trakcji wisi drzewo.
– To była największa burza w moim 33-letnim życiu w Lublinie. Nie pamiętam takiego deszczu i takiej gwałtowności. To była chwila: 2-3 minuty burzy, a jak wyszłyśmy, zorientowałyśmy się, że drzewa leżą – dodają lublinianie.
Burza nadeszła nad miasto nagle, wielu kierowców było w trakcie jazdy. – Jest dużo powalonych drzew, szczególnie na Północnej, Głębokiej, 1. Armii Wojska Polskiego. No i olbrzymie rwące rzeki na ulicach – mówi jeden z nich.
Przy ul. Ewangelickiej wiatr wyrwał dwa ogromne drzewa, które spadły na budynek Sądu Okręgowego w Lublinie. – Straty są dość spore – mówi rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie, Dariusz Abramowicz. – Jedno z drzew upadając, wybiło okno w jednym z pokoi, w którym mieli przebywać pracownicy. Szczęśliwie nikomu nic się nie stało. Została także uszkodzona elewacja. W innym budynku spadające drzewo uszkodziło także część elewacji i rynnę.
Wichura zniszczyła też wiele drzew w Ogrodzie Saskim, który ze względów bezpieczeństwa na pewien czas został zamknięty.
Nawałnica zalała też wiele budynków w mieście. Woda przedarła się też na parking Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. – Nic nie mogliśmy zrobić – mówi jeden z pracowników tej instytucji. – Rury na dole wjazdu do parkingu nie wytrzymały naporu wody. Następnie popłynęła ona po całym parkingu na poziomie minus 1. Na poziomie minus 2 woda znalazła się z innego powodu. Pracownik otworzył drzwi i cały ten poziom został również zalany. Nie zostały na szczęście zniszczone żadne samochody, natomiast znacznie uszkodzona została instalacja elektryczna.
Pełne ręce roboty mają strażnicy miejscy z Lublina. – Cały czas otrzymujemy zgłoszenia od mieszkańców – mówi Ryszarda Bańka, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.
Część ulic w Lublinie jest zablokowanych i są utrudnienia w kursowaniu komunikacji miejskiej. Zerwana jest trakcja trolejbusowa na al. Piłsudskiego i na ul. Obywatelskiej.
Część trolejbusów bez dodatkowego napędu oczekuje na możliwość przejazdu, natomiast trolejbusy wyposażone w alternatywny napęd oraz autobusy kursują z opóźnieniami.
Trolejbusy bez dodatkowego napędu linii nr 151, 153 i 155 do momentu naprawy sieci będą kursować z objazdem:
– linia nr 151: z Węglina przez Kraśnicką – Bohaterów Monte Cassino – Wileńską – Głęboka – Muzyczną – Stadionową – Lubelskiego Lipca ’80 – pl. Bychawski – Kunickiego – Abramowicką – Abramowice;
– linia nr 153: przez – Głęboką – Muzyczną – Stadionową – Lubelskiego Lipca ’80 – pl. Bychawski – Wolską – Drogę Męczenników Majdanka;
– Linia nr 155 – przez Zana – Wileńską- Głęboką – Muzyczną – Stadionową – Lubelskiego Lipca ’80 – pl. Bychawski – Wolską.
– W związku z tym, że w całym mieście występowały utrudnienia w ruchu, komunikacja miejska kursuje z opóźnieniami – informuje Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie.
MaG / PaSe / MaTo / MaK
ZOBACZ, JAK WYGLĄDAJĄ SKUTKI NAWAŁNICY W LUBLINIE
Fot. MaTo
Fot. MaK
Fot. ToNie
Fot. SowA
Fot. DySzcz
Film i fot. SzyMon