Zamojskie lato pod znakiem teatru

zamosc 25

Kilkanaście spektakli teatrów z Polski oraz Białorusi, Czech, Słowacji i Ukrainy zobaczyć będzie można na festiwalu Zamojskie Lato Teatralne w Zamościu. Festiwal rozpocznie się w sobotę, 17 czerwca i potrwa trzy tygodnie.

To 42. edycja festiwalu, na którym wiele spektakli prezentowanych jest w plenerze, a za scenografię służą im zabytki zamojskiej starówki.

– Hasło przewodnie tegorocznego Lata Teatralnego brzmi „Sąsiedzi i my”. Wystąpią teatry z sąsiadujących krajów, Białorusi, Czech, Słowacji i Ukrainy oraz polskie teatry, z którymi związani są aktorzy, reżyserzy i twórcy wywodzący się z Zamościa – powiedziała Grażyna Kawala z Zamojskiego Domu Kultury, który organizuje festiwal.

Zgodnie z tradycją tego festiwalu otworzy go spektakl teatru, który w ubiegłym roku zdobył nagrodę zamojskiej publiczności – Buławę Hetmańską. Ubiegłorocznym laureatem był Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy. Na zamojskim Rynku Wielkim warszawscy artyści przedstawią komediowe widowisko wypełnione tańcem i muzyką „Łojdyrydy”. To historia mieszkańców dwu sąsiadujących ze sobą małych społeczności, którzy uczą się pozyskiwać granty na promocję regionalnych produktów.

Na tle renesansowych kamieniczek zamojskiego rynku grać będzie też teatr Woskresinnia ze Lwowa, Continuo Theatre z Malovic w Czechach oraz białoruski InZhest z Mińska.

Teatr Woskresinnia pokaże spektakl „Mewa” na podstawie klasycznej sztuki Antoniego Czechowa pod tym samym tytułem, urozmaicony fajerwerkami i projekcjami wideo. Artyści z Czech w spektaklu „By the wall” zaprezentują historię ludzi, usiłujących zbudować porozumienie w świecie post-prawdy, chaotycznych komunikatów wywołujących absurdalne sytuacje i konflikty. Przedstawienie „Golden Age” białoruskiego teatru InZhest to z kolei pantomima w barokowym stylu opowiadająca historię wielkiej miłości.

Słowacki teatr Divadlo Haliganda z Koszyc zaprezentuje plenerowe spektakle dla dzieci w osiedlach im. Zamoyskiego oraz im. Orzeszkowej.

Na zamojskim festiwalu będzie można też zobaczyć przedstawienia stołecznych teatrów: „Madame de Sade” Teatru Narodowego oraz „Wzrusz moje serce” Teatru Dramatycznego Scena na Woli, a toruński teatr Baj wystąpi ze sztuką „Wąż” przeznaczoną dla dzieci.

Na Rynku Solnym będzie prezentowany będzie Teatr Fotografii „Zamość sceną zamościan”, czyli wystawa zdjęć Przemka Wiśniewskiego przedstawiających aktorów i twórców teatralnych, w scenach z udziałem mieszkańców miasta, nawiązujących do wystawianych na festiwalu spektakli.

Festiwalowi będzie też towarzyszyła wystawa „Teatr jest miejscem, gdzie najtrudniej kłamać”, przygotowana przez lubelski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Jest on poświęcona niezależnemu ruchowi teatralnemu w Lublinie w latach 70. i 80. ubiegłego wieku.

PAP

Fot. materiał organizatora

Exit mobile version