Zamość ugościł „najeźdźców” przy szwedzkim stole

legenda

Co ma wspólnego szwedzki stół z Zamościem? Według legendy w czasie potopu szwedzkiego król Karol X Gustaw podstępem próbował zdobyć twierdzę Zamość, wpraszając się na „śniadanie” do ówczesnego ordynata Jana „Sobiepana” Zamoyskiego. Ten wyczuł pułapkę, ale gościnność nie pozwoliła mu pozostawić króla i jego żołnierzy bez posiłku. Wystawił więc przed twierdzą stoły z jedzeniem, ale bez krzeseł i ław, by „goście” mieli ręce zajęte talerzami i nie poczuli się zbyt komfortowo.

W oparciu o tę opowieść Stowarzyszenie „Turystyka z Pasją” stworzyło inscenizację „Legendy szwedzkiego stołu”. 27 czerwca odbyła się pierwsza tegoroczna prezentacja widowiska.

– Zamość był jedną z nielicznych polskich twierdz, która oparła się szwedzkiemu najazdowi. Przypominamy tę historię. Wpleciemy w nią też elementy „Potopu” Henryka Sienkiewicza , by wszyscy, którzy przyjdą oglądać inscenizację, poczuli, jak to mogło wyglądać – opowiada Jacek Bełz, w czasie inscenizacji występujący jako Karol X Gustaw

– Dzisiejsze przedstawienie stanowi część Zamojskiego Lata Teatralnego. Poza obejrzeniem samej inscenizacji będzie też można skosztować pysznych potraw. Samą historią nie da się żyć, a tutaj pokazujemy, że w Zamościu było, jest i będzie co zjeść. Chodzi o to, żeby poczuć klimat i smak ówczesnych potraw i pokazać polską gościnność, z której przez wieki słyniemy –  stwierdza Tomasz Banach, grający rolę samego Jana „Sobiepana” Zamoyskiego. – Legendy stanowią ważny element kulturowy. Dzięki nim łatwiej przekazać w bardziej dostępny sposób fakty historyczne, gdyż w każdej legendzie jest część prawdy. Każda jest osadzona w jakimś miejscu i czasie. Jako przewodnik często cytuję legendy, oprowadzając nie tylko dzieci. Bowiem świetnie bawią się przy nich zarówno dzieci, jak i dorośli. Śmieją się, dziwią, czasami nawet uczestniczą w inscenizacji.

– W tej inscenizacji z legendą przemieszane są fakty historyczne. Chcemy, żeby ludzie świetnie się bawili, aby mogli mieć dobre wspomnienia z Zamościa, żeby wiedzieli, iż zawsze warto bawić się historią i że to miasto jest miejscem wyjątkowym – dodaje Jacek Bełz.

Inscenizację będzie można zobaczyć przez cały lipiec i sierpień w Kazamacie Zachodniej Bastionu II w piątki i soboty o godzinie 18:30.

DrOl

Fot. www.facebook.com

Exit mobile version