Wędrowiec z „Poematu o mieście Lublinie” Józefa Czechowicza przemierza miasto w lipcu, w noc pełni księżyca. Po raz piętnasty będziemy mogli wyruszyć jego śladem. Wędrówki po miejscach opisanych w utworze z 1934 roku organizuje Ośrodek „Brama Grodzka -Teatr NN” w Lublinie. W tym roku lipcowa pełnia wypada dziewiątego. W tym roku też, tego dnia, przypada ważna dla „Poematu…” rocznica: 9 lipca 1937 roku o godzinie 21.45 Polskie Radio nadało w programie ogólnopolskim kwadrans poetycki poświęcony Lublinowi, w którym znalazł się „Poemat o mieście Lublinie”. Józef Czechowicz napisał go specjalnie dla radia. Premierowo czytali go Antoni Bohdziewicz i Irena Kwiatkowska. W rocznicę tego wydarzenia i na kilka godzin przed spacerem szlakiem Wędrowca, gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej” będzie Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”.
Oprócz podróży szlakiem poetyckiego przewodnika, zaproponuję też wyprawę zgodnie ze wskazówkami podróżnika i polarnika (jako pierwszy zdobył oba bieguny Ziemi w ciągu jednego roku bez pomocy z zewnątrz) Marka Kamińskiego, który był niedawno goście Teatru Starego w Lublinie. Jak przygotować się do drogi i czy to możliwe, że czasem najlepiej… wcale?
Bruno Schulz podróżował niewiele. A nawet jeśli wyjeżdżał do Wiednia, Warszawy czy Paryża, zawsze wracał do rodzinnego Drohobycza. Tam też urodził się i zmarł jeden z jego uczniów, Alfred Schreyer. Na trzy dni przed 125. rocznicą urodzin autora „Sklepów cynamonowych” wrócę do wyprawy z 1992 roku, którą Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zorganizował do miasta Schulza. Moim przewodnikiem będzie Alfred Schreyer.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu od prawej Joanna Zętar i Grażyna Lutosławska /fot. Izabela Czumak – materiał nadesłany/