16.07.2017 „Nie tylko rozrywkowa niedziela radiowa”

lutoslawska

Kilka dni temu pożegnaliśmy Andrzeja Antoniego Widelskiego, artystę malarza, nauczyciela akademickiego, przewodniczącego kapituły lubelskiej Nagrody Angelus. Niezwykłą osobowość, dla której ważna była zawsze nie tyle sama egzystencja, a istota życia.

Andrzej Widelski pochodził z Bełżyc. W Lublinie ukończył Instytut Wychowania Artystycznego UMCS. W 2008 obronił doktorat „Metafizyka w malarstwie”. Miał na swoim kącie ponad trzydzieści wystaw indywidualnych (w tym jedną w Galerii Radia Lublin), brał udział w ponad stu zbiorowych. Andrzej Antoni Widelski był częstym gościem „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Przypomnimy kilka tych spotkań.

W poniedziałek po raz siódmy rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal „Śladami Singera”, którego organizatorem jest Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”. Mobilny w swoim charakterze odwiedzi w tym roku jedenaście miast i miasteczek na Lubelszczyźnie.

Podczas wspólnej wędrówki tropem opowiadań Isaaka Bashewisa Singera spotkają się artyści z Polski, Izraela, Armenii, Burkina Faso, Włoch i Czech. Wystąpią w  literacko-muzycznym spektaklu plenerowym, który połączy: cyrk, akrobację, teatr, beatbox i muzykę na żywo. O festiwalu opowie Witold Dąbrowski.

„Polski las” to tytuł wystawy czynnej w Galerii Białej w Lublinie. Jej kuratorka, Magdalena Ujma zapytała o polski pejzaż i polskie sposoby patrzenia na widoki otaczającej nas rzeczywistość artystów. W wystawie biorą udział: Agata Bogacka, Maurycy Gomulicki, Kornel Janczy, Krzysztof Maniak, Malwina Niespodziewana, Kinga Nowak, Agnieszka Piksa, Wilhelm Sasnal i Mateusz Szczypiński. „Polski sposób patrzenia na otaczającą nas rzeczywistość nasycony jest odniesieniami o rodowodzie romantycznym i zarazem patriotycznym – pisze kuratorka. –  Kształtują go silne emocje, wśród których znalazł się zachwyt wraz z uczuciami przeciwnymi: obrzydzeniem i strachem. W specyficzny sposób „zmieniają” one nasze kadrowanie widoków otoczenia. Dlatego na wystawie pojawiają się nie tyle przedstawienia pejzażu, co ich dalekie echa i reminiscencje, zmienione, zatarte czy też dopowiedziane przez pamięć i nie do końca uświadamiane resentymenty. ” O wystawie opowiemy w programie.

Waldemar Andzelm, kolekcjoner i znawca sztuki zrobił kiedyś cykl fotografii – portretów. Opowie o tym w „Nie tylko rozrywkowej niedzieli radiowej”. Może będzie to wskazówka, podpowiedź na wakacyjne fotografowanie: zdążyć zapisać aparatem twarze, które niedługo mogą zniknąć z naszego życia.

Po 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.

Na zdjęciu Andrzej Antoni Widelski i Grażyna Lutosławska. Fot. Bolesław Lutosławski

Exit mobile version