24.07.2017 Reportaż Mariusza Kamińskiego „Blaski i cienie ulicy Kunickiego”

kunicki1

W programie „Na własne uszy” proponujemy wysłuchanie reportażu Mariusza Kamińskiego pt. „Blaski i cienie ulicy Kunickiego”. Patronem ulicy jest Władysław Kunicki, związany z Lublinem,  nauczyciel, działacz samorządowy w okresie II Rzeczpospolitej, polityk PPS  oraz właściciel miejscowego gimnazjum. W jego domu powstawał pierwszy rząd po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Ale audycja to nie tylko opowieść o Władysławie Kunickim, ale również  o historii ulicy, ale przede wszystkim o życiu jej mieszkańców.

Dla jednych to miejsce niebezpieczne, zaniedbane, dla innych idealne do życia, spokojne i przyjazne. Wynika to stąd, że ulica wydaje się mieć dwa oblicza, które ukształtowało się w przeszłości. Tuż za tunelem osiedlali się głównie robotnicy, natomiast dalej, w okolicach ul. Mickiewicza, gdzie przed  wojną miało powstać miasto-ogród,  przedstawiciele inteligencji.

Po 20.00 zaprasza Mariusz Kamiński.

W audycji głos zabrali:

– Halina Danczowska – bibliotekoznawca, starszy kustosz, autorka książki o Dzielnicy Dziesiąta, dokumentująca życie dawnej Dziesiątej,

– prof. Stanisław Michałowski z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie – autor książki „Władysław Kunicki 1872 – 1941. Życie – działalność – poglądy”,

– Irena Szemro-Rajchert – kierownik filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego,

– Piotr Wiewiórowski – mieszkaniec ul. Mickiewicza,

– oraz  mieszkańcy i osoby, które w ten czy inny sposób związane są z ulicą Władysława Kunickiego.

Fot. archiwum

Exit mobile version