Niedzielne spotkanie rozpoczniemy od filiżanki herbaty. Zielonej, podanej w czarce, do zaparzenia której woda gotowała się na ogniu, a nie kuchence elektrycznej. Tak przynajmniej radzi Ryszard Lubicki, ekspert w dziedzinie herbaty. Będzie naszym przewodnikiem po herbacianym świecie.
Rozwój cywilizacji to także zagęszczenie dźwięków wytwarzanych przez człowieka. Ale „brudem” w pejzażu dźwiękowym może być też sama muzyka, np. nachalnie emitowana z umieszczonych niemal wszędzie głośników. Jaki to może mieć skutek dla naszej wrażliwości, zdrowia, dla przyszłości samej muzyki? Czy potrafimy jeszcze słuchać? Przypomnimy drugą część rozmowy z Danutą Gwizdalanką i Krzysztofem Meyerem, jaka odbyła się w Teatrze Starym. Danuta Gwizdalanka jest muzykologiem, autorką książek o muzyce. W latach osiemdziesiątych zapoczątkowała w Polsce tematykę ekologii muzyki, m.in. tłumaczeniem fragmentu książki R. Murray Schafera Tuning of the World oraz cyklem artykułów (Strojenie trąb jerychońskich) na łamach „Ruchu Muzycznego’. Efektem paroletnich badań podjętych wraz z Krzysztofem Meyerem nad życiem i twórczością Witolda Lutosławskiego stała się antologia wypowiedzi kompozytora (Postscriptum, Warszawa 1999) oraz dwutomowa monografia życia i twórczości Lutosławskiego: Droga do dojrzałości (Kraków 2003), Droga do mistrzostwa (Kraków 2004) nominowana do nagrody im. J. Długosza w 2005 roku. W latach 2005-2011 nakładem PWM ukazał się czterotomowy podręcznik dla szkół muzycznych Historia muzyki. Krzysztof Meyer – kompozytor, pianista i pedagog. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. W latach 1966-68 współpracował jako pianista z krakowskim zespołem muzyki współczesnej „MW2″. Przez prawie trzydzieści lat był profesorem kompozycji w Hochschule für Musik w Kolonii. Od 2008 ponownie naucza w krakowskiej Akademii Muzycznej. Wykładał także muzykę współczesną w Austrii, Brazylii, Francji, Niemczech, Szwajcarii, Wenezueli i Związku Radzieckim. Należy do Akademie der Künste w Mannheim.
O znaczeniu ciszy w życiu i w obrazach, o świetle i umiejętności dostrzegania drobiazgów opowie Jan Wołek.
Z Danutą Stenką porozmawiamy o tym, jak ważny jest spokój, co to jest szczęście i dlaczego dobrze jest wrócić do domu.
Krzysztof Gierałtowski jest autorem zdjęć – portretów ludzi polskiej kultury, nauki i polityki, twórcą wielotysięcznej kolekcji Polacy, portrety współczesne. Wrócimy do spotkania w Teatrze Starym w Lublinie, podczas którego opowiadał Leszkowi Mądzikowi o kulisach robienia niektórych portretów.
Wyruszymy w radiową podróż do Tajlandii. Przyjrzymy się zwyczajom, obyczajom, kuchni (powiemy, co robić, kiedy gardło pali przyprawa ostrzejsza niż nóż), przyjrzymy się rodzinie, weźmiemy udział w uroczystości zaślubin.
Tuż po godzinie 7.00 zaprasza Grażyna Lutosławska.
Na zdjęciu od prawej: Danuta Gwizdalanka, Krzysztof Meyer i Grażyna Lutosławska /fot. Bolesław Lutosławski – materiał nadesłany/