Dziś rocznica bitwy pod Grunwaldem

bitwa 3

Około tysiąca osób weźmie udział w wielkiej inscenizacji bitwy pod Grunwaldem. Na polach trwają ostatnie przygotowania. Siły polsko-litewskie staną przed Krzyżakami punktualnie o 15:00.

15 lipca 1410 bitwa rozpoczęła się nad ranem. Trwała kilka godzin. Jej historia jest związana także z dziejami Lublina, bowiem właśnie tutaj król Polski Władysław II Jagiełło ufundował kościół i klasztor, jako symbol swojej wdzięczności za zwycięstwo, jakie odniósł pod Grunwaldem nad Zakonem Krzyżackim.

– Do klasztoru król sprowadził Zakon Najświętszego Zbawiciela, siostry brygidki i braci brygidów – mówi rektor kościoła pobrygidkowskiego w Lublinie, ksiądz Dariusz Bondyra. – Święta Brygida przepowiedziała klęskę Krzyżakom. Król Władysław, znając tę przepowiednię, chciał pamięć o Grunwaldzie i jego dzielnych rycerzach, polecić właśnie w te ręce – ręce Zakonu Najświętszego Zbawiciela.

Ponadto król zobowiązał braci brygidów, którzy byli kapłanami, aby każdy z nich tygodniowo odprawił trzy msze: za króla, za jego następców i o pomyślność państwa polskiego.   

– Lublin też leży na szlaku Wilno-Kraków – dodaje kustosz muzeum przy kościele powizytkowskim, Przemysław Szymański. – Był z dala od ziem, które zostały zagrożone najazdami krzyżackimi. Był jednym z najbezpieczniejszych miast w ówczesnej Polsce. Król chyba lubił Lublin, podobnie jak jego synowie. Następca na tronie, król Kazimierz Jagiellończyk, to właśnie Lublin wybrał na miejsce edukacji swoich synów, na naszym zamku.

Warto dodać, że w kościele pobrygidkowskim w Lublinie dostępna jest aplikacja, dzięki której można wcielić się w postać Jagiełły bądź mistrza krzyżackiego. 

ZAlew

Na zdjęciu: Bitwa pod Grunwaldem na obrazie Jana Matejki, fot. wikipedia.org

Exit mobile version