Centralne obchody 70. rocznicy akcji „Wisła”, organizowane przez Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, rozpoczną się w niedzielę, 30 lipca w klasztorze świętego Onufrego w Jabłecznej.
Wydarzenia sprzed lat zostaną przypomniane podczas sesji popularno-naukowej. Prelekcje wygłoszą historyk doktor Grzegorz Kuprianowicz oraz potomek wysiedlonych, ksiądz Jarosław Szczur z parafii prawosławnej w Puławach. Otwarta zostanie wystawa fotografii i dokumentów dotyczących akcji „Wisła”. Odprawione zostanie też nabożeństwo dziękczynne.
Obchody potrwają do wtorku. W poniedziałek wierni będą modlić się w lesie na uroczysku Wołoszki, w miejscu wysiedlonej w całości wsi, do której nikt nie powrócił. Odsłonięty zostanie tam pamiątkowy kamień.
We wtorek w cerkwi w Kostomłotach odprawione zostanie nabożeństwo Boskiej Liturgii z udziałem episkopatu polskiej Cerkwi i jej zwierzchnika arcybiskupa Sawy.
Akcja „Wisła” to działania przeprowadzone przez władze komunistyczne w 1947 roku, wymierzone w Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińską Powstańczą Armię, połączone z przymusowymi przesiedleniami ludności ukraińskiej z Polski południowo-wschodniej na zachód i północ kraju. Wysiedlonych wówczas zostało ponad 140 tysięcy osób.
Sesja popularno-naukowa, poświęcona akcji „Wisła”, rozpocznie się 30 lipca o godzinie 17.00.
MaT
Fot. materiał organizatora