39. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę coraz bliżej. Pątnicy wyruszają 3 sierpnia. Do tej pory zgłosiło się kilkuset zainteresowanych. Oprócz modlitwy oraz intencji warto pamiętać o tych bardziej przyziemnych sprawach, które pozwolą chętnym na dobre przygotowanie do drogi.
Zainteresowani mogą zapisać się w sekretariacie pielgrzymkowym przed archikatedrą lubelską, którzy czynny jest siedem dni w tygodniu od godziny 10.00 do 17.00.
– Tu znajdziemy pielgrzymkowe ABC i rozwiejemy wszelkie wątpliwości – mówi kierownik sekretariatu Małgorzata Stacharska. – Można rzec, że tutaj mieści się serce pielgrzymki, ponieważ można tu uzyskać wszystkie informacje.
Pielgrzymi z Lublina na Jasną Górę będą iść przez 12 dni. Dziennie pątnicy będą pokonywać od 25 do 40 kilometrów.
– Kiedy będziemy już na trasie nie zapominajmy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa – przestrzega koordynator służby porządkowej Marek Brodacki. – Zawsze trzeba pamiętać, że wszystkie przepisy bezpieczeństwa i przepisy ruchu drogowego cały czas nas obowiązują, pomimo, iż instynkt grupy nam podpowiada inaczej. Drugą najważniejszą zasadą jest to, żeby stosować się do poleceń wydawanych przez główne służby porządkowe pielgrzymki i porządkowych grupowych. My wszyscy jesteśmy po to, aby pielgrzymi bezpiecznie doszli do Częstochowy.
Pątnicy w tym roku wyruszą pod hasłem „W szkole Matki Boskiej Fatimskiej”.
– Pamiętajmy, żeby nie zabierać ze sobą zbyt wielu rzecz – radzi przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak. – Ważne jest, żeby ten bagaż był dobrze poukładany. Trzeba mieć bardzo wygodną bieliznę osobistą, taką, żeby nie ocierała. To jest bardzo istotne. Weźmy grube skarpety, bo odbicia na stopach mogą występować. Zachęcam, żeby ktokolwiek, kto wybiera się w nowych butach od dziś codziennie w nich chodził. One muszą nabrać swojej elastyczności. Musimy mieć coś od deszczu oraz czapkę. To są takie najbardziej podstawowe elementy – dodaje.
Warto wziąć ze sobą różaniec, książeczkę oraz śpiewnik, chociaż rzeczy te będzie można też kupić na pielgrzymce.
– Nasz bagaż będzie podzielony – dodaje ks. Ładniak. – Pierwszy to ten, który będzie jechał w samochodzie ciężarowym, czyli karimata, śpiwór, ubrania. Drugi to mały plecak, który bierzemy ze sobą. W nim powinien być bidon na wodę, garnuszek z łyżką. Pamiętajmy, że na trasie ludzie dają nam jedzenie, ale talerzy już nie.
Na pielgrzymce będzie niezbędna pomoc medyczna. Z pątnikami idą pielęgniarki oraz ratownicy medyczni.
Szczegóły na temat wydarzenia na stronie internetowej www.pielgrzymka.lublin.pl.
MaTo
Fot. archiwum
CZYTAJ: Przed lubelską archikatedrą działa już sekretariat pielgrzymkowy
CZYTAJ: Ks. Mirosław Ładniak: Pielgrzymka to nie tylko marsz, ale przede wszystkim rekolekcje