Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przewiduje, że drugi pakiet ustaw programu „Za życiem” zostanie przyjęty przez Sejm jesienią i wejdzie w życie od 1 stycznia 2018 roku. Wśród priorytetów drugiego pakietu zmian znajdzie się przede wszystkim ustawa o rehabilitacji zawodowej, społecznej i zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Konsultacje społeczne dotyczące programu odbędą się dziś (26.07) w Lublinie. Celem programu jest wsparcie rodziców, szczególnie tych posiadających chore lub niepełnosprawne dzieci. Główne założenia to między innymi prawo do bezpłatnej pomocy „wytchnieniowej”, tworzenie mieszkań do nauki samodzielnego życia i wzmocnienie roli asystentów rodziny.
W spotkaniu weźmie udział między innymi wojewoda lubelski Przemysław Czarnek oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz (na zdjęciu).
– Temat jest na pewno bardzo ważny. Cieszę się, że jeździmy po Polsce i rozmawiamy o tym – powiedział na antenie Radia Lublin Michałkiewicz. – Chcemy, żeby ten program odpowiadał na realne problemy osób z niepełnosprawnością i ich rodzin. Te spotkania mają również drugi wymiar. Chcemy przybliżyć społeczeństwu problemy osób niepełnosprawnych. Uważamy, że ciągle jesteśmy za mało świadomi tego, że takie osoby są w śród nas.
Według Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce żyje 5 mln osób niepełnosprawnych, a osób z orzeczoną niepełnosprawnością jest 3,1 mln.
– To jest naprawdę duża część naszego społeczeństwa. Często z powodu różnych barier, jest niekoniecznie widoczna w życiu publicznym, tak jak powinna być. Warto o nich pamiętać i ich wspierać – dodaje.
Jak tą niepełnosprawność definiować w kontekście programu „Za życiem”?
– Program ma wspierać nie tylko osoby niepełnosprawne. Koncentrujemy naszą uwagę również na ich opiekunach i rodzinie – podkreśla wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej. – Często obecność osoby niepełnosprawnej w rodzinie angażuje wszystkich jej członków i wpływa na ich funkcjonowanie. Patrzymy na to szerzej. Oczywiście definiować można różnie. Patrząc na działania na rzecz osób niepełnosprawnych warto pamiętać także, że rośnie w naszym kraju rzesza osób niesamodzielnych. (…) Wysoki krawężnik jest tak samo przeszkodą dla matki z wózkiem, osoby po poważnej chorobie czy starszej. To co robimy dla osób niepełnosprawnych na pewno powoduje, że w naszym społeczeństwie wszystkim będzie bardziej przyjaźnie i bezpiecznie.
Czym to wsparcie będzie się objawiało?
– Niepełnosprawność dotyczy wszystkich dziedzin życia – zaznacza Krzysztof Michałkiewicz. – W tym momencie obchodzimy 5-lecie gratyfikacji przez Polskę Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne mają te same prawa i wolności, które ma każdy obywatel. Natomiast bardzo często potrzebne są różne działania, żeby umożliwić im korzystanie z nich. Oczywiście dotyczy to nie tylko spraw socjalnych, ale również barier społecznych, które są. Bardzo duży nacisk kładziemy na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych, łącznie z ułatwieniami na rynku pracy. Możliwość elastycznego czasu pracy. Bezrobocie wśród osób niepełnosprawnych spada, ale chcemy te osoby, które pragną być aktywne, wprowadzać na rynek pracy. Dyskutujemy o możliwościach wspierania osób, które zamierzają funkcjonować zawodowo. Myślimy o zatrudnieniu wspieranym, trenerach pracy. Mówimy także o opiece „wytchnieniowej”, żeby opiekunowie osoby niepełnosprawnej, gdy tego potrzebują, mogli zostawić ją pod dobrą opieką. Te działania są bardzo różne i na różne rzeczy nakierowane – dodaje.
Opieka nad osobą niepełnosprawną generuje koszty. Czy są przewidziane jakieś programy wsparcia?
– Jest ich bardzo dużo – twierdzi Michałkiewicz. – Program, który jest najbardziej promowany, zaspokajający różne potrzeby, czyli „500+”. On ma także swój komponent skierowany do rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym. Tam, te kryterium dochodowe przy pierwszym dziecku jest całkiem inne i dużo korzystniejsze. Oczywiście większość korzysta również z tego wsparcia. Oprócz tego są różnego rodzaju świadczenia dla dzieci i osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów.
Konsultacje społeczne dotyczące programu „Za życiem” odbędą się w hotelu Victoria przy Narutowicza w Lublinie. Rozpoczęcie o godzinie 10.30.
PAP / ZAlew / WB
Fot. Wojciech Pokora