Trwają zapisy na 39. Lubelską Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę. W tym roku pątnicy wyruszą pod hasłem „W szkole Matki Bożej Fatimskiej”. Wędrówka trasą o długości 320 kilometrów potrwa 12 dni.
Gościem porannej rozmowy Radia Lublin był organizator i przewodnik tego wydarzenia, ks. Mirosław Ładniak (na zdjęciu).
– W tej chwili rozpoczyna się dla nas najbardziej gorący okres – mówi ks. Ładniak. – Oczywiście przygotowania do tego wydarzenia zaczynamy pół roku wcześniej. Najpierw trzeba ustalić hasło pielgrzymki, później przygotować rekolekcje. W tym roku nawiązujemy do 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie. Cały program duszpasterski, który proponujemy pielgrzymom, będzie nawiązywał do Maryi, a jednocześnie do odkrywania na nowo, w jaki sposób ma ona prowadzić nas do Jezusa. Często zatrzymujemy się na takiej ludowej pobożności. Odmówimy różaniec czy majówkę. To bardzo dobrze, ale jest tak, że kiedy kończy się nabożeństwo, a rozpoczyna się msza święta, która jest najważniejszym dla nas wydarzeniem, zazwyczaj w kościele już nikogo nie ma. Spróbujemy uświadamiać, że to nie Maryja zatrzymuje nas na sobie, ale to ona prowadzi nas do Jezusa. Myślę, że w tym roku ten temat będzie bardzo podkreślony – dodaje.
Konferencje w czasie rekolekcji wygłosi ojciec Piotr Koźlak.
– Rekolekcje w drodze – twierdzi ks. Ładniak. – Okazuje się, że one mają bardzo istotny wymiar duchowy. Modlitwa połączona z wysiłkiem ma niesamowicie głęboki wymiar i wiem, że ona zmienia człowieka i ma silną moc oddziaływania. Bardzo mocno się o tym przekonuję, kiedy co dwa lata spotykam się z tymi, którzy nie mogą wybrać się na pątniczy szlak, ale są z nami dzięki funduszowi „Idę z Tobą”. Oni podkreślają, że czują naszą modlitwę.
Ludzie mają w sobie pragnienie wyrwania się z wygodnego świata i poświęcenia tego czasu.
– To jest taki survival duchowy – powiedział na antenie Radia Lublin ks. Ładniak. – Okazuje się, że my tego potrzebujemy. Chcemy do świata, w którym trochę inaczej będziemy przeżywać swoje życie. Na pielgrzymce mówimy do siebie „bracie” czy „siostro”. Szkoda, że po powrocie nie ma takiej otwartości, gdzie jeden drugiemu niesie plecak, pomaga dojść na nocleg – zaznacza.
Zainteresowani udziałem w tegorocznej pielgrzymce mogą się zapisywać w parafiach, do których należą. Jednak od dziś (25.07) przed Archikatedrą Lubelską zaczyna działać sekretariat pielgrzymkowy. Ten będzie czynny codziennie w godzinach 10.00 – 17.00.
Podobnie jak rok temu koszt uczestnictwa w pielgrzymce wynosi 75 złotych. Szczegóły na stronie internetowej: pielgrzymka.lublin.pl.
ToNie / MaTo
Fot. Weronika Pawlak