Lublin: „obywatelski” skatepark coraz bliżej

deskorolka

Prace nad powstaniem skateparku przy ul. Rusałka w Lublinie nabierają tempa. W czwartek w lubelskim Centrum Kultury społeczność skateboardingowa konsultowała projekt parku, który przygotowała firma Techramps.

Co ustalili i kiedy możemy spodziewać się zakończenia prac?

– W tym momencie jesteśmy na etapie projektowania skateparku. W tym roku został wyłoniony projektant, który w porozumieniu ze środowiskiem przygotowuje jego dokładną koncepcję – stwierdza Anna Machocka z Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta w Lublinie.

Autorem projektu jest jedna z najpopularniejszych firm zajmująca się tworzeniem skateparków. Co pojawiło się w podstawowej wersji planu? – Cały skatepark jest dwupoziomowy. Ma typowy skateparkowy klimat. Ale chcielibyśmy coś oryginalnego – mówi Jacek „Jaco” Harasimiuk, lubelski animator deskorolki.

W czwartkowych konsultacjach uczestniczyło około 30 osób. – Fajnie się rozmawiało. Obcięliśmy bowl, czyli „miskę”, w której będziemy jeździć, kosztem stworzenia większej przestrzeni do nauki jazdy. Wymyśliliśmy koncepcję, że bowl zostanie zbudowany na wzniesieniu. Powstanie zjazd z niego poprzez murki, schody i rurki, a dalej będzie to szło w sekcję „streetową”, to znaczy naziemną – przedstawia wyniki rozmów lubelskiego środowiska deskorolkowego Jacek „Jaco” Harasimiuk. Wysyłamy to, co ustaliliśmy podczas konsultacji, do projektanta. Ten ma tydzień – dwa tygodnie, aby zrobić projekt tego, co my chcemy. Jeśli to nam się spodoba, zostawiamy i działamy dalej.

Jednak przy tworzeniu projektu występują pewne ograniczenia. – Projekt będzie musiał być monitorowany przez miejskiego konserwatora zabytków, tak aby skatepark dobrze się komponował na tle panoramy miasta – informuje Anna Machocka.

– Teren tzw. Rusałki to obszar, który planowano, jako teren rekreacyjny. Trzeba się tam wystrzegać przede wszystkim tych elementów, które zakłócałyby widok sylwety, czyli postrzępionego grzebienia zabudowy, na Wzgórzu Staromiejskim – dodaje miejski konserwator zabytków w Lublinie, Hubert Mącik.

Jak informuje Anna Machocka, projekt ma być gotowy do końca wakacji. Później ma zostac rozpisany przetarg na wykonanie skateparku.

Przypomnijmy, że pomysł stworzenia skateparku został zgłoszony do budżetu obywatelskiego w 2016 roku. Wtedy też w głosowaniu przyznano na jego wykonanie 1 400 000 złotych. 

JaSło 

Fot. archiwum

Exit mobile version