Utworzenie hybrydowej sali operacyjnej planuje bialski szpital. – Dzięki temu możliwe będzie wdrożenie nowych zabiegów operacyjnych – mówi Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora do spraw rozwoju placówki. – Inwestycja pozwoli na przeprowadzenie procedur wewnątrznaczyniowych. To np. leczenie tętniaków aorty, zastosowanie stentgraftów czy wszelkie zabiegi stosowane w miażdżycy tętnic obwodowych, szyjnych lub tętniakach.
Na czym polega fenomen hybrydowej sali operacyjnej? – tłumaczy anestezjolog Dariusz Kacik, zastępca dyrektora ds. medycznych bialskiego szpitala. – Sala nie będzie stricto operacyjną. Będzie miała aparaturę diagnostyczną, która wcześniej wymagała przerwania operacji i zaproponowania badania diagnostycznego w zakładach radiologii. Dopiero po tym następował kolejny etap operacji. Teraz będziemy mogli to zrobić już na sali operacyjnej, nie budząc pacjenta i nie przerywając zabiegu, nie kończąc go i nie proponując wieloetapowości: za kilka tygodni czy dni. W tym samym czasie przy pomocy tej aparatury dokonamy niezbędnej diagnostyki. Na tym polega kompleksowość zabiegu operacyjnego.
Oprócz utworzenia hybrydowej sali operacyjnej w bialskim szpitalu planowa jest też modernizacja bloku operacyjnego. Koszt inwestycji wyniesie blisko 13 mln zł, z czego prawie 11 mln będzie pochodzić z budżetu Unii Europejskiej.
Bialski szpital aplikuje też o środki transgraniczne na realizację dwóch innych projektów. Jeden dotyczy opieki nad ciężarnymi, a na celu ma głównie działalność informacyjną oraz poradniczo-diagnostyczną. Zakupienie w ramach tego specjalistycznego sprzętu przyczyni się do wczesnego wykrywania wad płodu i zmniejszenia liczby martwych urodzeń. Zwiększy to także szanse na ratowanie życia wcześniaków z niskimi rokowaniami i niską wagą urodzeniową. Drugi projekt transgraniczny dotyczy poprawy bezpieczeństwa epidemiologicznego w strefie nadgranicznej. Współpraca szpitali w Białej Podlaskiej i Brześciu będzie tu polegała na szkoleniu personelu medycznego, wypracowaniu wspólnych procedur postępowania z chorymi szczególnie zakaźnymi, realizacji badań profilaktycznych i dalszej diagnostyce w kierunku wykrywania wirusowego zapalenia wątroby typu C oraz możliwości równoczesnego przebadania się w kierunku HIV i AIDS. Kosz realizacji obydwu projektów transgranicznych wyniesie około 2,5 mln euro, z czego dofinansowanie z budżetu Unii Europejskiej to 90%.
MaT
Fot. pixabay.com