W Lublinie uczczono 73. rocznicę likwidacji niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Podczas uroczystości po raz pierwszy można było zobaczyć dokumenty należące do byłej więźniarki obozu oraz więzienia na Zamku w Lublinie – Heleny Pawluk.
– Prawdziwą perłą tych zbiorów jest pochodzące z czasów wojny pismo prokuratury do sądu, w którym Helena Pawluk jest oskarżona o pomoc w ucieczce żydowskiemu więźniowi – mówi Anna Wójcik z Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie. – To był lekarz z Białegostoku. Ona dowiedziawszy się, że on jest w obozie, a pracowała wtedy w Radzie Głównej Opiekuńczej, dostarczyła mu odzież cywilną i wywiozła go – dodaje.
W uroczystości wzięli udział byli więźniowie obozów koncentracyjnych, wśród nich była Genowefa Makara.
– Niemcy odebrali mi wszystko – tak była więźniarka obozu w Zwierzyńcu wspomina niemiecką pacyfikację swojej wsi. – Kolbami karabinu tłukli w drzwi. Wypędzali ludzi na środek wsi, a w tym czasie rabowali. Po paru godzinach nas przepędzili do obozu w Zwierzyńcu, a domy podpalili.
Obchodom towarzyszy również promocja publikacji „Majdanek w dokumentach” Wojciecha Lenarczyka.
ZAlew
73. rocznica likwidacji niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego na Majdanku, Lublin, 21.07.2017, fot. Piotr Michalski