Nietrzeźwa lekarka przyjmowała pacjentów

medical 563427 960 720 3

51-lekarka pediatra w miejscowości Łopiennik Nadrzeczny, w powiecie krasnostawskim będąc pod wpływem alkoholu przyjmowała pacjentów w przychodni. Zgłoszenie o nietrzeźwej lekarce przyjął wczoraj (19.07) dyżurny policji.

Pod wskazany przez świadka adres wysłano patrol policji. Lekarka pediatra – specjalista medycyny rodzinnej – była w trakcie pracy. Po przebadaniu kobiety alkomatem okazało się, że miała w organizmie ponad 2 promile alkoholu. Interweniującym funkcjonariuszom tłumaczyła, że piła alkohol po zakończonym dyżurze w Krasnymstawie z okazji „pępkowego-babciowego”.

Zastępca prokuratora rejonowego w Krasnymstawie Jakub Litwińczuk wyjaśnia, że minęło kilka godzin dyżuru lekarki, zanim policjanci odebrali anonimowe zgłoszenie o jej podejrzanym zachowaniu. – W tej chwili prowadzimy postępowanie w kierunku przestępstwa narażenia na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pacjentów, którzy byli w tym dniu przez panią doktor przyjmowani. Tych pacjentów było 17. Wśród nich znaleźli się zarówno dorośli, jak i dzieci.  To przestępstwo jest zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Ewentualnie można rozważać też rozważenie środka karnego w postaci zakazu wykonywania zawodu lekarza.

– W chwili obecnej lekarce nie przedstawiono zarzutów, w związku z czym nie mamy podstaw do stosowania wobec niej środków zapobiegawczych. Czy będzie ona wykonywała czynności zawodowe, czy nie, zależy od jej pracodawcy – dodaje Jakub Litwińczuk

Sprawę komentuje kierownik przychodni w Łopienniku Nadrzecznym. – To nie jest prawda. Słyszałam, ze jest 1 promil w wydychanym powietrzu. Pani doktor musi ponieść jakieś konsekwencje.

– Praca lekarza w stanie nietrzeźwości jest niedopuszczalna. Sprawa nie podlega odpowiedzialności zawodowej lekarzy, chyba że popełniono błąd lub zaniedbanie przy leczeniu chorych. Natomiast taka osoba najpierw wymaga leczenia, aż do osiągnięcia trwałej abstynencji, a jeżeli do tego będzie potrzebne zawieszenie prawa wykonywania zawodu na jakiś czas, na pewno Okręgowa Rada Lekarska w Lublinie nad tym się pochyli – stwierdził rzecznik prasowy Lubelskiej Izby Lekarskiej Marek Stankiewicz. – Jeżeli mamy takie doniesienie, powoływana jest komisja złożona z doświadczonych psychiatrów czy lekarzy zajmujących się uzależnieniami. Wydaje ona swoją opinię. Po jej uzyskaniu Okręgowa Rada Lekarska podejmuje decyzję o ewentualnym zawieszeniu na określony czas. Najczęściej jest to okres jednego roku.

Marek Stankiewicz potwierdza, że lekarka przyłapana na pracy pod wpływem alkoholu zostanie postawiona przed komisją lekarską. Na podstawie wypracowanej opinii specjalistów okręgowa rada lekarska podejmie ewentualne kroki wobec nieodpowiedzialnej pediatry z Łopiennika Nadrzecznego.

DoG / ZAlew

Fot. pixabay.com

Exit mobile version