Niezwykłe odkrycie w Żmudzi

zmudz cerkiew

Cztery dziecięce pochówki odkryto podczas prac ziemnych towarzyszących remontowi kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Żmudzi.

Drewniany budynek datowany na 1753 rok – początkowo cerkiew unicka, dziś kościół rzymskokatolicki – przechodzi kompleksowy remont. W trakcie przygotowawczych prac ziemnych odkryto dziecięce pochówki. Prawdopodobnie stanowią one część cmentarza przyległego do poprzedniej świątyni, na którym w połowie XVIII wieku wzniesiono cerkiew.

Jak mówi kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Paweł Wira, najciekawszy jest odsłonięty dzisiaj pochówek niemowlęcia. Rzadko się zdarza, by dziecięcy grób zachował się w tak dobrym stanie.

– Tutaj jest sensacja naukowa, ponieważ zachowała się również trumna. Jej ściany łączone są na kołeczki drewniane – podkreśla Wira. – Sam szkielet zachował się w dosyć dobrym stanie. Zachował się również ubiór w postaci koszulki i czepka z wyszywanym ornamentem, prawdopodobnie srebrną nicią.

W najbliższych dniach szczątki zostaną ekshumowane i pochowane w innym miejscu. Archeolodzy przewidują, że pod kościołem jest więcej grobów.

DoG

Fot. Roch Mściwój / wikipedia.org

 

CZYTAJ: Ulów: Unikatowe odkrycie archeologiczne

Exit mobile version