Ekoenergetyka, hispanistyka, a także studia wschodnie – między innymi takimi nowościami kuszą przyszłych studentów lubelskie uczelnie. Nowe kierunki przygotowały: Uniwersytet Przyrodniczy, Katolicki Uniwersytet Lubelski oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej.
– Oferta edukacyjna UMCS jest wszechstronna i bogata. Co roku jest też zmieniana i aktualizowana, w zależności od potrzeb rynku pracy – podkreśla rzecznik prasowy uczelni, Aneta Adamska. – Na Wydziale Humanistycznym przygotowaliśmy studia stacjonarne II stopnia z zakresu technologii cyfrowej w animacji kultury. Jest to kierunek, który istnieje już na studiach licencjackich. Na Wydziale Politologii proponujemy dwie nowości. Będą to prowadzone dotychczas produkcja medialna (studia stacjonarne II stopnia) oraz zupełnie nowy kierunek – studia wschodnie (stacjonarne I stopnia). Ostatnim wydziałem, na którym wprowadziliśmy nowości jest Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki. Tutaj proponujemy matematykę w finansach. Jest to kierunek, który będzie prowadzony zarówno na I, jak i II stopniu.
Ponad 4 200 kandydatów zarejestrowało się w tym roku na studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie.
– To bardzo dobry wynik. Mimo zmniejszającej się liczby maturzystów, studiami na KUL jest zainteresowanych więcej osób, niż w roku ubiegłym i w latach poprzednich – informuje rzecznik prasowy KUL, Lidia Jaskuła.
Uczelnia odnotowała w tym roku pięcioprocentowy wzrost liczby kandydatów.
– W tegorocznej rekrutacji zaproponowaliśmy dwa nowe kierunki: hispanistyka oraz doradztwo kariery i doradztwo personalne – podkreśla Jaskuła. – Na hispanistyce studia będą obejmowały intensywną naukę dwóch języków romańskich, hiszpańskiego oraz francuskiego. To będą również pogłębione studia na temat historii, kultury, literatury, sztuki oraz współczesnych realiów. Jeśli chodzi o doradztwo kariery i doradztwo personalne, proponujemy program łączący wiedzę, umiejętności oraz kompetencje z dziedziny socjologii, psychologii oraz elementów prawa pracy.
Najbardziej obleganym kierunkiem na KUL jest w tym roku psychologia, gdzie o jedno miejsce walczą 4 osoby. Podobne jest na sinologii, natomiast na prawo, filologię angielską oraz bezpieczeństwo narodowe o jeden indeks walczą dwie osoby.
– Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie przygotował trzy nowe kierunki: wychowanie fizyczne, ekoenergetyka oraz bezpieczeństwo i certyfikacja żywności – zaznacza Agnieszka Wasilak z Działu Promocji i Wymiany Międzynarodowej UP. – Mamy bardzo bogatą bazę sportowo-dydaktyczną i warunki do tego, aby prowadzić zajęcia w dużej mierze praktyczne. Aż 70% zajęć na wychowaniu fizycznym będzie w taki sposób prowadzona. Ponadto podpisaliśmy umowy między innymi z MOSiR-em. To wszystko sprawia, że student, który wybierze ten kierunek, będzie dobrze przygotowany do swojej przyszłej pracy.
Nowe kierunki cieszą się zainteresowaniem przyszłych studentów. Limity miejsc na studia I stopnia są wypełnione. Szczególnie popularna była hispanistyka na KUL, gdzie o jedno miejsce walczyły 3 osoby.
Na studia II stopnia studenci mogą rekrutować się do września.
W tym roku na nowe kierunki nie zdecydowały się: Politechnika Lubelska i Uniwersytet Medyczny w Lublinie.
MaK / ZAlew / opr. PaW
Fot. Weronika Pawlak