„Pod wieszczami” znajdzie się samolot

mural 3 www

Mural nawiązujący do historii Podlaskiej Wytwórni Samolotów powstanie na ścianie zabytkowej kamienicy „Pod wieszczami” w Białej Podlaskiej. Tak zdecydowali w głosowaniu mieszkańcy miasta. Projekt sfinansuje miasto.

– Odsłonięcie muralu zaplanowano we wrześniu, w czasie dni patrona Białej Podlaskiej –  mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk. – Mural o była moja inicjatywa. Chcieliśmy pokazać  mieszkańcom, że przestrzeń miejską można też przedstawić w trochę innej formie. Komisja wybrała trzy prace,  na które mieszkańcy Białej Podlaskiej głosowali przez cały weekend. Ostatecznie zwyciężyła ta, przedstawiająca samolot i Podlaską Wytwórnię Samolotów, która funkcjonowała w mieście w dwudziestoleciu międzywojennym. Myślę, że to bardzo ładna praca, pokazująca tożsamość naszego miasta. Teraz czekamy na wyłonienie wykonawcy. Być może będzie nim autorka projektu.

Jest nią, pochodząca z Białej Podlaskiej, a mieszkająca w Łodzi, Karolina Zielińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Zafascynowała ją historia Podlaskiej Wytwórni Samolotów. – Korzystałam z archiwalnych zdjęć samolotu PSW-26. Jest to najbardziej znany model samolotu, stworzony w Białej Podlaskiej.

 – W głosowaniu wzięło udział 1200 osób. Zwycięski projekt otrzymał ponad połowę – mówi Radosław Plandowski z Urzędu Miasta w Białej Podlaskiej. – Projekt, który znalazł się na drugim miejscu, przedstawia nieistniejący już Pałac Radziwiłłów. Natomiast na trzecim miejscu uplasowała się propozycja jednego z bialskich artystów. Możemy na niej oglądać panoramę miasta.

– Głosy na dwie pierwsze z tych prac rozbiły się właściwie po połowie, co świadczy o tym, że Pałac Radziwiłłów jest bardzo mocno zakorzeniony w mentalności naszych mieszkańców. Naprawdę mnie to cieszy, bo rozmawiamy z inwestorem na temat jego odbudowy – dodaje Dariusz Stefaniuk.

– Kilka lat po I wojnie światowej, w 1923 r., z inicjatywy właściciela majątku w Celeśnicy, barona Stanisława Rosenwertha, zawiązała się spółka, która produkowała samoloty, najpierw na licencji francuskiej i czechosłowackiej, a później własne konstrukcje. Tych było ponad 50. Do początku II wojny światowej wyprodukowano około 1000 różnego samolotów. PWS to duma Białej Podlaskiej. Fabryka została zniszczona przez Niemców w 1939 r. Po wojnie nie została już odbudowana – historię Podlaskiej Wytwórni Samolotów opowiada regionalista, dr Szczepan Kalinowski.

 W konkursie na mural przyznano nagrody finansowe. Autorka zwycięskiego projektu otrzyma 3 tysiące złotych. Autorzy projektów, które zajęły II i III miejsce, dostaną odpowiednio 1500 i 1000 złotych.

Władze Białej Podlaskiej mają też plan, żeby w mieście powstał mural, przedstawiający miejscowy zamek Radziwiłłów.

MaT

Fot. www.bialapodlaska.pl

Exit mobile version