Program „Rodzina 500+”: od 1 sierpnia zmiana zasad

005 10

Od jutra (01.08.2017) wchodzą zmiany w przyznawaniu świadczeń w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Nowością jest między innymi zmiana okresu świadczeniowego, który będzie trwał od października 2017 do września 2018 roku.

– Wnioski o przyznanie świadczeń można składać już od jutra i muszą to zrobić wszyscy zainteresowani – mówi zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, Mariusz Kidaj. – Nie ma takiej sytuacji, że korzystający od kwietnia ubiegłego roku, będzie nadal to robił bez złożenia stosownego wniosku. Jeżeli zrobimy to w sierpni – świadczenie będzie wypłacane bez żadnego poślizgu. Gmina – zmianą tej ustawy – jest zobowiązana wypłacić świadczenie do końca października. Wniosek złożony we wrześniu czy listopadzie również będzie rozpatrzony i wypłacony w nowym okresie i za nowy okres świadczeniowy. Świadczenie będą wypłacane z wyrównaniem – zapewnia.

Spore zmiany czekają przede wszystkim osoby samotnie wychowujące dzieci. Ci, którym przyznano alimenty, będą musieli okazać urzędnikom odpowiedni tytuł wykonawczy, czyli np. wyrok sądu.

Kolejna zmiana dotyczy przypadku, gdy rodzice są np. po rozwodzie i wychowują dzieci naprzemienne. W tej sytuacji dziecko traktowane jest jako członek dwóch rodzin i świadczenia będą przyznawane proporcjonalnie.

Zaświadczenie o zarobkach będą musieli pokazać również przedsiębiorcy, którzy z fiskusem rozliczają się ryczałtowo.

Zmiany – zdaniem urzędników – mają charakter kosmetyczny i są wprowadzana po to, by przede wszystkim uszczelnić cały system. – To bardzo ważna dla nas pomoc – mówi pani Natalia, która korzysta z programu. Jest to bardzo pomocne. Obserwuję to w codziennych zakupach. Teraz dzieciom możemy kupić więcej i lepsze rzeczy. Jest łatwiej. Możemy np. gdzieś wyjechać z dzieciakami. Uważam, że wszystkie ulgi są jak najbardziej na miejscu.

Według statystyk w Lubelskiem w ramach programu 500 + wypłacono do tej pory blisko1 mld 800 mln zł.

W naszym województwie ze świadczeń korzysta ponad 150 tysięcy rodzin. 

MaTo

Fot. www.mpips.gov.pl

Exit mobile version