Pszczoły i roślinni „imigranci” w Ogrodzie Botanicznym

pszczoly 8

W niedzielę, 2 lipca w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie można posmakować miodu, przejść się pszczelą ścieżką i poznać roślinnych „imigrantów”.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej i Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych zorganizowały tam Święto Pszczół.

– Deszczowa pogoda sprawia, że pszczoły nie wylatują z uli – mówi Piotr Deptuś z Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Ośrodka Zamiejscowego w Lubartowie. – Muszą wtedy wykorzystywać zapasy, które zgromadziły. Wtedy zostaje mniej miodu do zebrania. Kwitnie dużo roślin miododajnych, przede wszystkim lipa. Okres powinien więc być dobry, natomiast pogoda jest niesprzyjająca.

W programie wydarzenia są pszczele łamigłówki oraz smakołyki dla najmłodszych, kiermasz wyrobów pszczelarskich oraz wykłady tematyczne.
W ich trakcie zainteresowani dowiadują się się, jak można pomóc wspomnianym owadom oraz o roli pszczół w laboratorium. Chętni biorą udział w przygotowaniu mikroskopowych preparatów, które mogą później obserwować. Na najmłodszych czekają warsztaty plastyczne, a panie mogą zakupić naturalne kosmetyki, stworzone z wykorzystaniem pszczelich produktów.

Jak się okazuje podróże lubią nie tylko ludzie, ale i….. rośliny. Przekonali się o tym, ci którzy 2 lipca odwiedzili  Ogród Botaniczny UMCS. Podczas spaceru po ogrodzie specjaliści opowiedzieli gatunkach roślin obcego pochodzenia, które „przywędrowały” do Polski na przestrzeni lat i na dobre się u nas zadomowiły.

– To, co rośnie w naszych parkach, ogrodach i osiedlach pochodzi z innych obszarów geograficznych – mówi inż. Ryszard Sawicki, specjalista Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie. – Nasza flora w ogóle ma 2,5 tys. gatunków, natomiast „obcych” jest 900. Sprowadzane są nawet te rośliny, które u nas nie chcą rosnąć.

Ocieplenie klimatu sprawiło, że wiele azjatyckich gatunków, zaczyna w Polsce czuć się coraz lepiej. Wszystko może jednak zmienić nadejście jednej bardzo srogiej zimy.

MaTo / TSpi

Fot. www.umcs.pl

Exit mobile version